Event

Fermentering - mere end bare alkohol

Alimentum har lovet at fortælle om deres forskellige fermenteringsprocesser, samtidigt med at vi får lov at smage på sagerne.

Restaurant Alimentum, Aalborg

Wednesday 26 February 2025

17:00 - 20:00

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Alimentum er en restaurant, der har fokus på grøntsager, havet og egnene omkring os. De går ind for bæredygtighed når det kommer til naturen. De er optaget i 360 Eatguide som en af de mest bæredygtige restaurantoplevelser i Danmark. I 2024 modtog de endvidere en “Green Star” fra MICHELIN-Guiden.

Som en del af konceptet er landbruget Lille Østergård, der siden midt 90’erne har været et økologisk landbrug beliggende nær Brønderslev, tilknyttet. Gården er et stærkt samarbejde mellem landmand og restaurant. Den daglige drift varetages af vores egen landmand Morten Pedersen. Vores kokke er jævnligt oppe på gården for at høste, luge og plante.

På Lille Østergård er der over tre hektar med forskellige afgrøder i jorden eller væksthuset. Det summer omkring bistaderne, der tilbyder mageløst honning.

Fermentering er mere end bare at få alkohol. Det er alle de processer, hvorunder levende celler, især mikroorganismer, frigører kemisk energi fra sukkerarter eller andre organiske molekyler under iltfri (anaerobe) eller næsten iltfri betingelser.

Alimentum fremstiller blandt andet deres egen soya, miso, surkål og skinker og vil fortælle om processerne, og hvordan man udnytter dem i de forskellige retter.

Undervejs får vi smagt på de forskellige produkter i retterne.

Årsmøde

Kemi- og bioteknisk gruppe afholder årsmøde undervejs. Deltagerne tilmeldes automatisk dette arrangement.

Prices

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Practical Information

Where

Restaurant Alimentum
Løkkegade 23
9000 Aalborg

When

Wednesday 26 February 2025
17:00 - 20:00

Registration deadline

Wednesday 26 February 2025 15:00

Latest cancellation

Wednesday 19 February 2025 23:55

Event language

Danish

Participants

38

Organizer

Kemi og Bioteknik, IDA Nord

Meetup no.

358483
Login to see attached files