Event
Flextrafik i 25 år og perspektiverne på fremtidens flextrafik
Flextrafik fylder 25 år. Knap ni ud af ti kunder er tilfredse med Flextrafik. Kom og hør om historien bag Flextrafik, erfaringerne, leverandørerne, hvad siger kunderne og resultatet og erfaringer fra en stor norsk undersøgelse om bestilt transport.
IDA Conference, København V
Monday, 16 November 2026
13:30 - 16:00
DKK 0.00 - 150.00
Danish
Her tilmelder du dig til det fysiske møde. Hvis du ønsker at deltage online, skal du gå til arr. nr. 368542
I 25 år har Flextrafik været med til at få hverdagen til at hænge sammen for borgere med særlige transportbehov. I dag er 86 procent af kunderne tilfredse eller meget tilfredse med deres oplevelse viser Movias årlige kundeundersøgelse fra 2025. Movia er en af de regionale trafikselskaber, der udbyder Flextrafik.
For mange borgere er Flextrafik forskellen på at kunne deltage i hverdagslivet eller blive hjemme. Hver dag står chauffører, vognmænd og medarbejdere i kundeservice og drift bag en indsats, der skal fungere døgnet rundt.
Der er dog også dårlige sager, som DR Kontant denne sommer har afdækket.
Kundeundersøgelsen gennemført af Movia viser, at det især er oplevelsen af en tryg og sikker rejse og mødet med en imødekommende chauffør, der driver tilfredsheden.
Flextrafik spiller en afgørende rolle for mange mennesker med handicaps, og deres mulighed for at leve et selvstændigt liv.
Og hvad er fremtidsperspektiverne mon for Flextrafik. Bliver Flextrafik nogensinde noget med selvkørende busser eller biler?
IDA Trafik og Byplan vil gerne være med til at fejre, at Flextrafik fylder 25 år i år, hvorfor vi har inviteret en række aktører omkring dagens Flextrafik ind til et hybrid-møde, hvor vi skal høre historien bag Flextrafik, erfaringerne med ordningerne. Vi skal høre om, hvordan det er at være leverandør til Flextrafik, og vi skal høre hvad kunderne siger og ønsker sig. Endvidere skal vi høre om resultatet og erfaringer fra en stor norsk undersøgelse om bestilt transport.
Spørgsmål til arrangement kan stilles til Jens Toudal Jessen og Søren Brønchenburg fra bestyrelsen i IDA Trafik og Byplan.
Agenda:
13:30: Velkommen og rammesætning (10 min.)
13:40: Indlæg fra Movia om bestilt transport/flextrafik, både historien og dagens flextrafik v. Pernille Appel-Hansen (30 min.)
14:10: Indlæg fra Dansk Erhverv, v. Jesper Højte Stenbæk, repræsentant for leverandørerne af flextrafik (20 min)
14:30-14:40: Kaffepause (10 min.)
14:40: Indlæg fra Danske Seniorer, v. Katrine Lester, repræsenterer de ældre (15 min)
14:55: Indlæg fra Danske Handicap Organisationer, repræsenterer brugerne (15 min.)
15:10: Indlæg fra TØI om ældres forventninger til bestilt transport/flextrafik i Norge, v. Susanne Nordbakke (30 min), på via forbindelse til Norge
15:40: Spørgsmål fra deltagerne, drøftelse mellem oplægsholderne og opsamling (15 min)
15:55-16:00: Tak for i dag (2 min.)
Målgruppe:
Mødet er målrettet personer, der enten arbejder med kollektiv trafik og flextrafik , eller som gerne vil vide mere om området.
Udbytte:
Efter mødet kender du til Flextrafiks 25 år lange historie, du kender til erfaringerne med flextrafik, du har hørt hvad leverandørerne mere om at levere ydelser for flextrafik, du har hørt om kundernes oplevelser og holdninger til flextrafik, og du har fået et unikt indblik i en meget stor norsk undersøgelse om ældres brug af bestilt transport. Endelig vil du få indblik i perspektiverne på fremtidens flextrafik. Der vil blive mulighed for at stille spørgsmål og deltage i den afsluttende debat om flextrafik.
Om indlægsholderne:
Pernille Appel-Hansen er mobilitetschef hos Trafikselskabet Movia, hvor hun leder arbejdet med mobilitet og tilgængelighed samt områder som flextrafik. Hun arbejder med at udvikle fleksible kollektive transportløsninger, herunder nærbusser og udvidede flextur-ordninger i lokalsamfund og landdistrikter.
Jesper Højte Stenbæk er Fagchef for transport og infrastruktur, Dansk Erhverv og repræsenterer her leverandørerne af flextrafik.
Katrine Lester er direktør i Danske seniorer, og vil her repræsentere Danske seniorers ønsker til flextrafik og bestilt transport .
NN er…
Susanne Nordbakke er ph.d. og forskningsleder ved Norsk Transportøkonomisk Institut (TØI) i Norge. Hun har brugt to årtier på at forske i rejsevaner og tiltag til at ændre rejsevaner i en mere bæredygtig retning. Under pandemien har hun gennemført adskillige undersøgelser af brugen af hjemmekontorer og mulige ændringer i rejsevaner. Senest har hun forsket i ældres brug af bestilt transport.
Tilmeld dig IDA trafik og byplan nyhedsmail og få info om de sidste nye arrangementer: Tilmeld dig nyhedsmail her: IDA Trafik og byplan
Prices
Participant, not a member of IDA | 150 kr. |
Company member | 50 kr. |
Member of organiser | 50 kr. |
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Member | 50 kr. |
Senior member | 50 kr. |
Student member | 50 kr. |
The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.
IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
When
13:30 - 16:00