Event
Ginsmagning & Tapas - Mosgaard og Trolden, Kolding
Oplev en stemningsfuld aften med håndlavet gin, tapas og fortællinger fra destillerierne Mosgaard og Trolden i Kolding. En smagsoplevelse, hvor håndværk og hygge går hånd i hånd.
Destillerierne Mosegaard og Trolden, Kolding
Friday 27 February 2026
17:30 - 21:00
DKK 250.00 - DKK 525.00
Danish
Træd ind i hjertet af håndværket, når vi besøger destillerierne Mosgaard og Trolden i Kolding. Her venter en aften, hvor gin og tapas smelter sammen til en unik oplevelse.
Du bliver budt velkommen i destilleriernes autentiske omgivelser og deltager i en guidet smagning af flere håndbryggede gin-varianter. Undervejs fortælles om destilleringsprocessen – fra pot-still til flaske – og hvordan de botaniske noter udfolder sig i smagen.
Smagningen ledsages af lækker tapas, som er nøje udvalgt til at fremhæve ginnens friskhed og noter som citrus og krydderier. Stemningen er uformel og afslappet – her er plads til smil, samtale og nye bekendtskaber.
Begge destillerier er kendt for deres passion for gin-håndværket og små eksklusive batches, der sikrer kvalitet i hver en dråbe.
Tag med til en aften (og overvej dine transportmuligheder – gin nydes bedst, når du kan slappe helt af), hvor gin bliver til en fortælling, og tapas løfter smagsoplevelsen.
En oplevelse fyldt med kvalitet, passion og nærvær – vi glæder os til at sige skål!
Kontaktperson: IDA ManifiQue, Maja Uldahl mobil 21 49 22 55.
Prices
Participant, not a member of IDA | 525 kr. |
Member of organiser | 250 kr. |
Unemployed IDA member | 250 kr. |
Member | 250 kr. |
Senior member | 250 kr. |
Student member | 250 kr. |
Options
Ledsager | 525 kr. |
Practical Information
Where
Nordager 15
5000 Kolding
When
17:30 - 21:00