Event
Kunsten at være en mand
I anledning af mændenes internationale kampdag: Er det en kunst at være en mand i dag? IDA, Studenter-Sangforeningen og Per Helge (Djøf med løgn) inviterer til en aften, der gennem kunsten sætter spot på det at være en mand i dag.
IDA Conference, København V
Thursday, 19 November 2026
19:00 - 21:30
DKK 100.00 - 200.00
Danish
Er det en kunst at være en mand i dag?
IDA, Studenter-Sangforeningen og Per Helge (Djøf med løgn) inviterer til en aften, der gennem kunsten sætter spot på det at være en mand i dag.
Studenter-Sangforeningen er Danmarks største mandskor og vil synge nye værker om temaerne mænds fællesskab, fordomme, kurtisering og følelser.
Per Helge vil gennem sine medrivende fortællinger med humor sætte spot på maskulinitet og mænds problematikker.
Sammen sætter vi temaet til debat, hvor også publikum vil blive inddraget undervejs.
Aftenens forløb:
19.15 Velkomstdrink
19:35 Find din plads i salen!
19:45 I konferencesalen:
- Studenter-Sangforeningen fylder rummet med velklingende korsange om det at være mand - i tidens samfund og i et rummeligt mandsfællesskab, hvor følelser er tilladt.
- Historiefortæller Per Helge sætter spot på maskulinitet med humoristiske fortællinger med bid
- Kort debat om kunsten at være mand i samfundet, på arbejdsmarkedet og i hjemmet. Panelet består af:
- Malene Matthison-Hansen, forperson for IDAs Arbejdsmarkedsråd
- David Hansen, formand for Studenter-Sangforeningen
- Juliane Marie Neiiendam, vicepræsident for EESCs ligestillingsudvalg i EU
- Per Helge, debattør
21.30 Tak for nu
Både mænd og kvinder og alt derimellem er velkomne til arrangementet.
Ikke-IDA-medlemmer skal oprette en gratis en profil for at købe billet.
Prices
Participant, not a member of IDA | 200 kr. |
Unemployed IDA member | 100 kr. |
Member | 100 kr. |
Senior member | 100 kr. |
Student member | 100 kr. |
Options
Ledsager | 150 kr. |
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
When
19:00 - 21:30