Event
Ny kernekraft
Kom og hør om ”smeltet-salt-reaktor/MSR (Molten Salt Reactor)” som er sikrere, lettere og hurtigere at få i gang og vil give en stabil, CO2-fri og decentral energiforsyning.
Vilcon Hotel & Konferencegaard, Slagelse
Tuesday, 24 November 2026
17:00 - 19:00
DKK 0.00 - 100.00
Danish
Cornelius Olesen er erfaren ingeniør specialiseret i industriel automation. Han er elektroingeniør fra 1976, har arbejdet med industriel automation i 47 år og har i mere end 30 år drevet egne virksomheder med speciale i automation til danske industrivirksomheder. Siden 2015 har området Ny Kernekraft været et særligt interesseområde. Cornelius Olesen fokuserer på omhyggelig videns-indsamling for at kunne levere information, du kan bruge i din stillingtagen til fremtidens energimuligheder.
Han præsenterer selv sit foredrag således:
"Mit mål er at oplyse danskerne om det kvantespring indenfor atomdrevet energiforsyning, der er lige på trapperne, nemlig smeltet-salt-reaktor/MSR, som blev opfundet i 1950'erne, blev gemt og glemt, men nu er genfundet.
Smeltet-salt-reaktor/MSR (Molten Salt Reactor) er sikrere, lettere og hurtigere at få i gang og vil give en stabil, CO2-fri og decentral energiforsyning.
Meget få medier tør tage emnet op, hvilket kan undre, da to danske virksomheder ligger i front, men pt. ikke må forsyne Danmark.
Jeg er overbevist om, at atomkraft skal være vores stabile CO2-fri grundforsyning, men der skal oplysning og viden til, hvis forbuddet mod atomkraft i Danmark fra 1985 skal ophæves".
Det praktiske
Foredraget er i to dele af 45 min. varighed.
IDA-Elteknik er i pausen vært med øl og vand samt en sandwich
Prices
Participant, not a member of IDA | 100 kr. |
Member of organiser | 0 kr. |
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Member | 0 kr. |
Senior member | 0 kr. |
Student member | 0 kr. |
Practical Information
Where
Lorupvej 44
4200 Slagelse
When
17:00 - 19:00