Event
Omvisning i Københavns domkirke, Vor Frue Kirke efterfulgt af frokost på Halvvejen
Der har ligget en kirke på stedet siden ca. 1200, den næstsidste brændte under Københavns bombardement i 1807. Den nuværende blev indviet i 1829.
Vor frue Kirke (Domkirken), København
Monday 16 March 2026
11:00 - 15:00
DKK 150.00
Danish
Når man går ind i Vor Frue Kirke, bliver man slået af den ro og skønhed, der kendetegner det kirkerum, som C. F. Hansen skabte efter Københavns Bombardement i 1807.
Den nyklassicistiske kirke, som vi kender i dag, blev indviet i 1829, men Vor Frue Kirkes historie går faktisk helt tilbage til 1200-tallet. På omvisningen vil vi høre om kirkens historie, C.F. Hansens kirkebyggeri og Thorvaldsens berømte udsmykning af kirken. Og så skal vi rundt i kirken fra kælder til kirketårn, hvor vi kan nyde udsigten over København. Billedet af domkirken er taget af fotograf Peter Friis.
Efterfølgende går vi til Café Halvvejen i Krystalgade, hvor vi spiser frokost, bestående af 3 stk. smørrebrød med 1 drikkevare efterfulgt af en kop kaffe/the.
Pris pr. deltager kr. 150
Arrangør Nils Rude Petersen, tlf. 42448509, mail rude-p@hotmail.com.
Hvis man bliver forhindret i at deltage, bedes man kontakte Nils Rude Petersen.
Prices
Unemployed IDA member | 150 kr. |
Member | 150 kr. |
Senior member | 150 kr. |
Student member | 150 kr. |
Options
Ledsager | 150 kr. |
Practical Information
Where
Nørregade 8
1165 København
When
11:00 - 15:00