Online Event

Online: Involvering – der styrker trivsel, samarbejde og udvikling

På dette medlemsmøde i IDA Arbejdsmiljø får du viden, inspiration og konkrete værktøjer til, hvordan du kan arbejde mere involverende – og dermed styrke samarbejde, trivsel og udvikling på arbejdspladsen.

Webinar

Monday 9 March 2026

12:30 - 15:30

DKK 0.00 - DKK 150.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Når projekter opleves som uigennemskuelige – eller bliver ”trukket ned over hovedet” på medarbejderne – skaber det ofte frustration, modstand og lavere trivsel. Det ved alle, der arbejder med arbejdsmiljø, forandringsprocesser og samarbejde i organisationer.


Vi ved samtidig, at medarbejdere trives og yder bedre, når de involveres fra starten, og når kommunikationen er åben og tillidsfuld. Involvering skaber psykologisk tryghed – men hvem skal involveres, hvornår og hvor meget?
 

Det bliver vi klogere på til dette medlemsmøde i IDA Arbejdsmiljø, hvor vi har inviteret to eksperter i facilitering, Lissen Højrup Munch fra Cooperator, og Margrethe Børsting fra Simpledraw. De to oplægsholdere vil på mødet koble et solidt teoretisk fundament med konkrete værktøjer og øvelser, du kan bruge direkte i dit arbejde. 

For dig, der arbejder med trivsel, samarbejde og forandring
Arrangementet henvender sig til arbejdsmiljøprofessionelle, ledere, arbejdsmiljørepræsentanter, konsulenter og andre, der arbejder med eller har interesse for involvering som redskab til at styrke trivsel og samarbejde på arbejdspladsen.


Uanset om du har mange års erfaring eller blot er nysgerrig på området, får du konkrete input og idéer til, hvordan du kan arbejde mere involverende – og hvilken forskel det kan gøre for både projekter, trivsel og udvikling i din
organisation.
 

Vi sætter fokus på et systemisk og anerkendende mindset og giver dig nyttige redskaber, du kan tage direkte med hjem og bruge i din praksis. 

Et involverende format
Undervejs veksler vi mellem korte faglige oplæg og dialog i grupper. Gruppearbejdet fungerer i sig selv som et eksempel på involverende metoder – og giver dig mulighed for at opleve principperne i praksis. 

👉 Bemærk: For at få det fulde udbytte af mødet forventer vi, at alle deltager aktivt i gruppearbejdet.
Hvis du deltager online, betyder det, at du skal være klar til at have kamera og mikrofon tændt under øvelserne i break out rooms, så du kan bidrage til dialogen på lige fod med de øvrige deltagere.  

--------------------

Tilmeldingsprocedure:
Når du har tilmeldt dig, får du en bekræftelsesmail herpå. Nederst i denne mail finder du et link til webinaret.
Du logger på via dette link og kommer videre til sitet, hvor webinaret vises.

Har du problemer med at logge på, er du velkommen til at kontakte os på: webinarsupport@ida.dk
Tjek også vores FAQ site hvor du kan få svar på de oftest stillede spørgsmål i forbindelse med webinarer: FAQ om IDA webinarer

Info om personlige oplysninger: Hvis du gerne vil deltage anonymt, anbefaler vi, at du tilmelder dig en browser i stedet for at bruge Zoom-softwareklienten eller appen, og når Zoom beder dig om at angive dit navn, kan du indtaste "Anon" eller et andet pseudonym. Zoom behandler personlige oplysninger i globale datacentre inklusive USA og behandlingen udføres i henhold til EU Kommissionens standardbestemmelser om databeskyttelse. Beskyttelse af personlige oplysninger. For yderligere detaljer henviser vi til Zoom-privatlivspolitikken tilgængelig her: https://zoom.us/privacy

Det er ikke tilladt at dele hverken zoomlinket eller link til video med andre, eller at optage lyd og billeder af webinaret.

Tilmelding: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister: Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.

Du kan læse mere om samtykke under profil, https://profil.ida.dk/samtykker.


Prices

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Participant, not a member of IDA

150 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Student, not a member of IDA

0 kr.

Practical Information

Where

Webinar
Deltag via pc, tablet, smartphone

When

Monday 9 March 2026
12:30 - 15:30

Registration deadline

Sunday 8 March 2026 23:59

Latest cancellation

Friday 6 March 2026 23:59

Event language

Danish

Total seats

200

Available seats

158

Organizer

IDA Arbejdsmiljø

Meetup no.

364387
Login to see attached files