Event

Plastmaterialer i byggeriet

Plast er et materiale der ikke er til at komme udenom, heller ikke i byggeriet. Vi sætter derfor fokus på bygningsfysikken ved brug af plastmaterialer.

IDA Conference, København V

Thursday 23 March 2023

16:00 - 18:00

DKK 0.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Arrangementet afholdes forinden Generalforsamlingen i IDA Bygningsfysik.


Anvendelsesmuligheder af PIR, PUR og andre nye plastmaterialer. Plastmaterialernes fugtegenskaber, og deres betydning for konstruktionens fugttekniske funktion. 


Anvendelsesmuligheder for PUR, PIR, EPS og XPS i dansk
byggeri.
Introduktion til de kendte anvendelsesmuligheder, samt et kig ind i de mere specielle og ukendte anvendelsesmuligheder. Kan valget af lette og trykfaste isoleringer til de almindelig, specielle og lidt mere ukendte brugsområder bidrag til forbedringer i byggeøkonomi og klima/miljø.
Kort introduktion til levetid og cirkularitet/genbrug.


Hvordan brandsikres brandbare isoleringsmaterialer og hvilke muligheder findes i Bygningsreglement 2018 og tilhørende præ-accepterede løsninger. Er der forskel i brandegenskaber for de forskellige typer af isoleringsmaterialer og hvad bør man være opmærksom på?

 




Miljøfordele og ulemper for plastmaterialer sammenlignet med konkurrerende materialer. Introduktion til levetid, CO2 og energibalance.  

Prices

Participant, not a member of IDA

0 kr.

Student, not a member of IDA

0 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

0 kr.

Member

0 kr.

Senior member

0 kr.

Student member

0 kr.

Practical Information

Where

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

When

Thursday 23 March 2023
16:00 - 18:00

Registration deadline

Thursday 23 March 2023 10:00

Latest cancellation

Wednesday 22 March 2023 16:00

Event language

Danish

Participants

28

Organizer

IDA Bygningsfysik

Co-organizer

IDA Byg

Meetup no.

349009
Login to see attached files