Event

Spændbeton og bæredygtighed

Administrerende direktør Bjarne Landgrebe fra CCL Scandinavia A/S giver en præsentation om anvendelse af spændarmering og Rasmus Juul Larsen, Søren Jensen A/S fortæller om UHPSFRC og spændarmering med et mål om at reducere CO2 udledningen.

Navitas, Aarhus

Wednesday 23 October 2024

16:30 - 18:30

DKK 0.00 - DKK 100.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

På mødet giver Bjarne en præsentation af spændarmering samt eksempler på anvendelse. 

Spændarmerede dæk – optimering af betonvolumen og reduktion af CO2.

Lodret Spænd Armering – optimering af stabilitet – og reduktion af CO2.

Bjælker (og broer) – optimering af betonvolumen og reduktion af CO2.

Forstærkning af eksisterende betonkonstruktioner med spændarmering – genanvendelse og reduktion af CO2.

Kombination af spændarmering af højstyrkebeton – optimering af volumen og reduktion af CO2.

I forbindelse med et projekt om at kombinerer spændarmering med ultra højstyrke stålfiberarmeret beton fortæller Rasmus om en række forsøg, der blev udført med både før- og efterspændt armering. Forsøgene blev modelleret med en model, der er baseret på at plane tværsnit forbliver plane samt ikke lineær arbejdskurver for materialerne. Der blev desuden lavet modeller baseret på FEM.

Ændring: Rasmus Juul Larsen er blevet forhindriet, i stedet gives foredraget af Lektor Jens Peder Ulfkjær fra Aarhus Universitet.

Studerende fra VIA får billigste transport refunderet.

Der vil blive serveret en let anretning.

______________________

Spar entrebilletten ved at tilmelde dig netværket, inden du tilmelder dig arrangementet.

Er du medlem af netværket Dansk Betonforening, er der gratis deltagelse.
Meld dig ind i Dansk Betonforening, inden du tilmelder dig. Tilmeld dig her. (Husk du skal være logget på ida.dk).

(Et medlemskab af Dansk Betonforening er gratis og uforpligtende for IDA-medlemmer, og du kan være medlem af alle de netværk, du ønsker) 

______________________

Arrangør: Dansk Betonforening - IDA, Ingeniørforeningen.

Meld dig ind i Dansk Betonforening - få nyhedsbrevet og de gode medlemspriser!
Medlemskab af Dansk Betonforening er gratis for IDA-medlemmer, er du ikke medlem, så meld dig ind her inden du tilmelder dig.(Husk du skal være logget på ida.dk).

Alle kan tilmelde sig Dansk Betonforening's nyhedsmail og få info om de sidste nye arrangementer: Tilmeld dig nyhedsmail her.

Ikke IDA medlem: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Er du ikke IDA Medlem kan du tegne et gæstemedlemskab via denne formular af Dansk Betonforening. Årskontingent er kr. 500,-. Firmamedlemskab kan tegnes via denne formular.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister
Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.

Du kan læse mere om samtykke her, https://mit.ida.dk/mine-samtykker-praeferencer-og-vilkaar

Når du er tilmeldt som deltager på dette arrangement, vil du også automatisk modtage info om næste arrangement indenfor samme fagområde.


Prices

Participant, not a member of IDA

100 kr.

Company member

0 kr.

Member of organiser

0 kr.

Unemployed IDA member

50 kr.

Member

50 kr.

Senior member

50 kr.

Student member

50 kr.

The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.

IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:

Read more about the UN’s Sustainable Development Goals

Practical Information

Where

Navitas
Inge Lehmanns Gade 10
8000 Aarhus
Rom 03.070

When

Wednesday 23 October 2024
16:30 - 18:30

Registration deadline

Wednesday 23 October 2024 15:55

Latest cancellation

Tuesday 22 October 2024 23:55

Event language

Danish

Participants

16

Organizer

Dansk Betonforening

Co-organizer

Bygningsteknisk Gruppe, IDA Østjylland

Meetup no.

357355
Login to see attached files