Online Event
The Color of Ice: filmvisning med CPH:DOX
To forskere og en grønlandsk fanger undersøger og opdager klimaforandringer på hver deres måde på den hvide og blå indlandsis, men målet og håbet er det samme.
Webinar
24 March 2023 - 2 April 2023
DKK 0.00
Danish
For over 60 år siden borede en ekspedition af forskere sig ned igennem den grønlandske indlandsis for at mål temperaturer på forskellige dybder.
I ’The Color of Ice’ finder to amerikanske forskere frem til det samme borehul for at foretage det samme eksperiment med en ny boreteknik for at undersøge, hvor meget is, der er smeltet, og hvor meget temperaturen har ændret sig. For information fra Grønland er vigtig, fordi det smelter to til tre gange mere end det globale gennemsnit.
Midt på indlandsisen krydses deres veje med den grønlandske fanger Olennguaq, der til hverdag observerer og mærker de klimatiske forandringer, forskere borer efter bevis for. Han kan se på isens farve og sneens fugtighed, om hans hundeslæde kan køre på den, men forandringerne gør det svært at holde fast i traditioner og kultur.
Praktisk information om billetter
Når du har tilmeldt dig arrangementet, modtager du en bekræftelsesmail, hvor du kan læse om, hvordan du får adgang til filmen. Billetten gælder til denne film i 48 timer indenfor festivalperioden (24. marts til 2. april), fra du har aktiveret linket.
Koden, du skal indtaste, når du skal se filmen, er sendt ud den 23. marts 2023 kl. 11.30 (tjek gerne dit spamfilter, hvis den ikke er nået frem).
Prices
Participant, not a member of IDA | 0 kr. |
Company member | 0 kr. |
Unemployed IDA member | 0 kr. |
Member | 0 kr. |
Member of organiser | 0 kr. |
Senior member | 0 kr. |
Student, not a member of IDA | 0 kr. |
Student member | 0 kr. |
Practical Information
Where
When
Sunday 2 April 2023 20:00
Registration deadline
Latest cancellation
Event language
Participants
Organizer
Co-organizer
Kurser for studerende