Event
Udfordringer med klimatilpasning i kystnære byer
Kystnære byer over hele landet skal ruste sig til en fremtid med havvandsstigning og stormflod. Ny guide samler syv gode eksempler på klimatilpasning i kystnære byer og kommer med anbefalinger til helhedsorienteret klimatilpasning.
IDA Conference, København V
Wednesday 22 April 2026
16:45 - 20:30
DKK 0.00 - DKK 200.00
Danish
Havvandet stiger, og vi vil fremover opleve flere storme og stormfloder. Denne udfordring skal byerne langs den 7.300 km lange danske kystlinje finde løsninger på. Otte kommuner får nu en økonomisk håndsrækning på i alt 6,75 mio. kroner. Pengene skal gå til at videreudvikle syv pilotprojekter, der hver med sin tilgang forener behovet for at skabe tryghed ved at beskytte mod oversvømmelse, med en lyst til at engagere borgerne, udvikle nye rekreative byrum samt ikke mindst understøtte bæredygtig byudvikling. Ud over den økonomiske støtte fra partnerskabet får de udvalgte projekter også mulighed for at få vejledning fra Kystdirektoratet. DTU har udarbejdet en rapport ”N Å R S T O R M F L O D E R N E
RAMMER”, som kan komme til under Hent Filer ST O R M F L O D E R N E.pdf
Program:
Kl 16:45 Muligheder for kaffe/te
Kl 17:00 Indledning og gennemgang af program v/ Keld Olsen, IDA Trafik og Byplan
Kl 17:05 Udfordringer med klimatilpasning i kystnære byer v/ Ole Fryd, KU
Kl 17:50 Projekter der tages højde for fremtidens stigende havvand v/ Rune Veile, Urbanpower
Kl 18:30 Pause med traktement i form af sandwich og drikkevarer
Kl 19:00 Byernes udfordringer med havvandstigning og stormflod v/ Sanne Lovén Damgaard, Arkitema
Kl 19:45 Adaptiv og Helhedsorienteret stormflodssikring i byer og langs havet. Stormflodssikring i en usikker fremtid v/ Klavs Bundgaard, Niras
Kl 20:30 Tak for i dag ved v/ Keld Olsen, IDA Trafik og Byplan
Efter hvert indlæg er der afsat tid til spørgsmål.
Eventuelle spørgsmål til arrangementet: Kontakt Keld Olsen på 60825489 / keldolsen2@godmail.dk
Nærmere uddybning af programmet:
Udfordringer med klimatilpasning i kystnære byer v/ Ole Fryd, KU
Ole Fryd er lektor i landskabsarkitektur og planlægning på Københavns Universitet, hvor han underviser og forsker i klimatilpasning ved hjælp af natur- og landskabsbaserede tilgange. Det tager udgangspunkt i naturgrundlaget – topografien, hydrologien, geologien, biologien – og hvordan det kan spille sammen med klimaudfordringen i udviklingen af de bedst mulige byer og landskaber for mennesker, dyr og planter på kort og lang sigt.
Projekter der tages højde for fremtidens stigende havvand v/ Rune Veile, Urbanpower
URBAN POWER arbejder i flere af deres masterplaner med sikring mod stigende vandmasser - både fra himlen havet. I deres arbejder er der både eksempler på hvordan man kan holde vandet ude, bruge det rekreativt i de nye byområder og simpelthen designe en by, der kan tåle at blive oversvømmet. Fælles for projekterne er at udfordringer vendes til potentialer, og der skabes grobund for nye måder at tænke vand og byer på.
Byernes udfordringer med havvandstigning og stormflod v/ Sanne Lovén Damgaard, Arkitema
Nyt land skal holde vand tilbage: Kæmpeprojekt, der beskytter Amager, truslen er en realitet for beboerne, der bor bag den gamle, ret lave havdiger og strandvolde. Adskillige havenisser har allerede haft brug for redningsveste, og græsplæner og staudebede er blevet oversvømmet. Store aktiver er i fare. For hvornår rammer den enorme stormflod?
Med det formål er et banebrydende kystprojekt blevet iværksat med en – måske optimistisk – plan om at skabe helt ny kystbeskyttelse inden udgangen af 2030
Adaptiv og Helhedsorienteret stormflodssikring i byer og langs havet. Stormflodssikring i en usikker fremtid v/ Klavs Bundgaard, Niras
Så skal vi nok tage nogle projekter med at fortælle om hvor der er diger med. F.eks. Køge dige, Kulhuse dige, Enø Dige og andre. Vi har også gang i et spændende projekt i Frederikssund midtby som er lidt mere i en bynær kontekst nede på havnen.
.
Prices
Participant, not a member of IDA | 200 kr. |
Company member | 100 kr. |
Member of organiser | 100 kr. |
Unemployed IDA member | 100 kr. |
Member | 100 kr. |
Senior member | 100 kr. |
Student member | 0 kr. |
The UN’s Sustainable Development Goals are part of IDA’s values.
IDA aims to highlight the connection to the UN’s 17 Sustainable Development Goals. This event relates to some of these goals:
Practical Information
Where
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
When
16:45 - 20:30
Registration deadline
Latest cancellation
Event language
Total seats
Available seats
Organizer
Co-organizer
BYG Sjælland, IDA Sjælland
IDA Miljø
Fagteknik, IDA Nordsjælland
IDA Byg