Event

"Verdens problemer løst på 120 minutter" - med Svend Brinkmann, Tor Nørretranders og Rane Willerslev

Kom med IDA til debat i Imperial: En forrygende aften med udvalgte dilemmaer inden for samfund, politik, kultur og eksistens om verdens tilstand anno 2027. Der garanteret indsigt, underholdning og eftertanke på hvordan man måske løser verdens problemer.

Imperial Bio, København V

Wednesday 3 February 2027

18:00 - 20:30

DKK 250.00

Danish

More practical information at the bottom of the page.

Efter fire år i streg med fyldte sale, gør Brinkmann, Nørretranders, Willerslev og Hermansen sig nu klar til kaste sig over verdens problemer anno 2027. Og man må sige, at de får nok at se til. Det bliver en aften med nye dilemmaer, nye presserende udfordringer fra en verden, der kun er blevet mere forvirrende og nye spørgsmål fra salen! Glæd dig til knivskarpe observationer og et virkeligt stærkt firkløver i inspirerende diskussion - måske som reaktion på netop dit dilemma.

Oplev Svend Brinkmann, Tor Nørretranders og Rane Willerslev i et format - hvor de tre både udfordrer hinanden personligt inden for samfund, politik, kultur og eksistens, men også i bedste Mads og monopolet-stil svarer på udvalgte dilemmaer om verdens tilstand 2027 fra publikum. Det hele bundet sammen af altid skarpe Anne Sophia Hermansen.

Der er højt til loftet og lagt op til endnu en forrygende aften. hvor vi både garanterer indsigt, underholdning og måske opskriften på én gang for alle at løse alle verdens problemer.


Live på scenen denne aften:

Svend Brinkmann er professor i psykologi på Aalborg Universitet og forsker i grænsefladen mellem psykologi, filosofi og kulturanalyse. Desuden forfatter til en lang række samfundskritiske bøger bl.a. bestseller-trilogien Stå fast, Ståsteder og Gå glip - og senest Vi er det liv, vi lever og Oplevelsessamfundet.

Tor Nørretranders er faglitterær forfatter, som i sine bøger primært beskæftiger sig med hvad det vil sige at være menneske. Tor skriver om alt fra naturvidenskabens rolle i den moderne kultur, over miljøproblemer, krig og fred, til fremtiden, kreativiteten, troens betydning og hvad vi skal have at spise. Forfatter til en lang række bøger, senest Hul igennem og I syv sind.

Rane Willerslev er museumsdirektør og tidl. professor i socialantropologi. Desuden tidligere direktør for Kulturhistorisk Museum i Oslo og leder af De Etnografiske Samlinger på Moesgaard Museum. Han blev ph.d. fra Cambridge University, har været på talrige ekspeditioner i Sibirien og er mangeårigt medlem af Eventyrernes Klub.

Anne Sophia Hermansen (moderator)
Kulturkommentator, kritiker og litteraturhistoriker ved Weekendavisen og en af Danmarks mest markante og indflydelsesrige meningsdannere. Hun har i mange år arbejdet med at analysere tidsånden og kulturens betydning for vores lykke og oplevelse af meningsfuldhed. Desuden erfaren og skarp moderator

Vi håber, at du til februar 2027 vil starte året ud med at udfordre de fire på verdens tilstand. Der er jo ingen grund til at vente til senere på året med at fikse tingene…!

Prices

Company member

250 kr.

Member of organiser

250 kr.

Unemployed IDA member

250 kr.

Member

250 kr.

Senior member

250 kr.

Student member

250 kr.

Practical Information

Where

Imperial Bio
Ved Vesterport 4
1612 København V

When

Wednesday 3 February 2027
18:00 - 20:30

Registration deadline

Sunday 24 January 2027 23:55

Latest cancellation

Sunday 24 January 2027 23:55

Event language

Danish

Total seats

40

Available seats

40

Organizer

DIMA, IDA København

Co-organizer

IDA Selvstændig

Meetup no.

366247
Login to see attached files