Arrangement

Andrea Pellegrini & Live Strings - Julen har englelyd: Juleevangeliet med klassisk musik på Bellevue Teatret

Med Julen Har Englelyd skaber operasanger Andrea Pellegrini og strygekvartetten Live Strings en helt særlig julekoncertoplevelse. Vi spiser sammen inden koncerten kl. 18:30. Vi sidder på de første tre rækker.

Tilmeldingsfrist: 27. august 2026 kl. 23.55

Bellevue Teatret, Klampenborg

Onsdag den 11. november 2026

kl. 18.30 - 22.00

375,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Med lige dele legesyge og respekt fortæller de sammen juleevangeliet med klassisk musik.

Andrea Pellegrini er en dansk klassisk sanger og en af landets mest efterspurgte, både i opera- og koncertsammenhæng. Hun er uddannet på Det Kgl. Danske Musikkonservatorium og Opera Akademiet. I 2008 modtog hun Musikanmeldernes Kunstnerpris og har derefter modtaget et hav af priser, senest Wilhelm Hansen Fondens hæderspris i 2020. I 2015 blev hun Reumert-nomineret i kategorien Årets sanger. Hun debuterede på Det Kgl. Teater som Rosina i Rossinis Barberen i Sevilla i 2006, hvorefter hun over hele landet har sunget adskillige store roller.

Andrea Pellegrini har en særlig interesse for genrebrydende kunstformer. Ved siden af den klassiske musik har hun arbejdet sammen med så forskellige kunstnere som Martin Hall, Jacob Binzer fra D.A.D, Steffen Brandt m.fl. Hun har desuden ledet festivalen Klassisk på Kanten og grundlagt The Piazzolla Orchestra.

En rød tråd i Andreas kunstneriske virke er formidling og fortælling og at bringe den klassiske musik og æstetik ud over rampen i nye sammenhænge – fx sammen med Live Strings.

Live Strings gør sig stærkt bemærket i rytmiske og klassiske sammenhænge som en af Danmarks mest alsidige strygekvartetter. Sammen bevæger de sig gennem alle genrer, altid med dybe rødder i den klassiske musiktradition og spillestil.

Kvartettens musikere arbejder med den klassiske musik både som solister, i kammermusik (fx i prisvindende Nightingale String Quartet og Trio Gemini) og i orkestersammenhæng blandt andet ved Den Kgl. Opera København, hos DR Radiosymfoniorkestret og Copenhagen Phil.


IDA ansvarlig: Marie Louise Esbech

Vi sidder på de første tre rækker. Gode pladser.

Vi spiser sammen kl. 18:30 inden koncerten. Vi skal have smørrebrød - det er med i prisen. Man køber selv drikkevarer. 

Jeg skriver en e-mail ud et par dage før.

Priser

Ledigt IDA-medlem

375 kr.

Medlem

375 kr.

Seniormedlem

375 kr.

Studiemedlem

375 kr.

Tilvalg

Ledsager

475 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Bellevue Teatret
Strandvejen 451
2930 Klampenborg

Hvornår

Onsdag den 11. november 2026
kl. 18.30 - 22.00

Tilmeldingsfrist

Torsdag den 27. august 2026 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 16. august 2026 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

30

Ledige pladser

26

Arrangør

Furesø-Egedal Afdeling, IDA Nordsjælland

Arrangementsnr.

365496
Login og se tilknyttede filer