Arrangement

Bæredygtig ledelse

Ledelse af bæredygtighed er et must for organisationer i dag. De ledere, der får succes, skaber bæredygtige resultater og evner at opbygge bæredygtige arbejdspladser, også på indersiden. Men hvordan gør man i praksis?

Tilmeldingsfrist: 21. november 2023 kl. 23.55

Aalborg Universitet, Aalborg Øst

Tirsdag den 28. november 2023

kl. 17.00 - 20.00

100,00 kr. - 200,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Bæredygtig ledelse – brug de indre aspekter til at accelerere effekten.

Ledelse af bæredygtighed er et must for organisationer i dag. De ledere, der får succes, skaber bæredygtige resultater og evner at opbygge bæredygtige arbejdspladser, også på indersiden. Men hvordan gør man i praksis? FNs verdensmål (SDG’erne) udgør en struktur, der gør det muligt og overskueligt for mange arbejdspladser at sætte bæredygtighed på dagsordenen. Og nu har en gruppe svenske forskere og konsulenter udpeget 23 Inner Development Goals (IDG’er) som en tvilling til SDG’erne, til også at kunne handle på den indre bæredygtighed. Statistikker over stress, udbrændthed og mangel på motivation viser, at der er brug for det.

Kom med på denne dag og bliv klogere på, hvordan du konkret kan styrke den indre bæredygtighed i dit eget arbejdsliv eller din organisation. Ledelseskonsulent Eva Damsgaard introducerer IDG’erne som ramme, og vi skal arbejde med 5 dimensioner; at være, at tænke, at relatere, at samarbejde og at handle, bl.a. gennem et spil. Arbejder du allerede med FNs verdensmål, kan du tage afsæt i det, men du kan også komme for blot at få ny inspiration og nye idéer. Ledergrupper er også velkomne.

Eva Damsgaard har skrevet artiklen ”Integrér indre og ydre bæredygtighed i din ledelse” i bogen ”Naturlig ledelse. På vej mod et menneskeligt arbejdsliv” (2022). Bogen indgår i arrangementet. 

Eva Damsgaard, ledelseskonsulent, cand.mag. i medievidenskab og organisationsudvikling, CAPIO CONSULT 

Oplægget afholdes i samarbejde med Folkeuniversitetet Aalborg.

Efter oplægget er Lederforum Nord vært ved lidt godt spise & drikke - mens vi snakker om hvad vi har fået ud af oplægget - eller hvad det nu falder os ind at snakke om. Vi medbringer vand, sodavand & øl som kan nydes fra oplæggets begyndelse.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

200 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

200 kr.

Firmamedlem

200 kr.

Medlem af arrangør

100 kr.

Ledigt IDA-medlem

100 kr.

Medlem

100 kr.

Seniormedlem

100 kr.

Studiemedlem

100 kr.

Tilvalg

Ledsager

200 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Aalborg Universitet
Kroghstræde 3
9220 Aalborg Øst
Seminarrum 2.117 (kan blive ændret - se skiltning på dagen)

Hvornår

Tirsdag den 28. november 2023
kl. 17.00 - 20.00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag den 21. november 2023 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Tirsdag den 14. november 2023 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

9

Arrangør

IDA Lederforum Nordjylland

Medarrangør

IDA Nord
Aalborg Afdeling, IDA Nord
Vendsyssel Afdeling, IDA Nord
Mors-Thy Afdeling, IDA Nord
IDA Lederforum

Arrangementsnr.

350182
Login og se tilknyttede filer