Arrangement
Barok - Ud af mørket. Omvisning på SMK
Vi har bestilt en omvisning til udstillingen og efter omvisningen og lidt tid til selv at nyde udstillingen, spiser vi en frokostanretning med en valgfri drikkevare på Restaurant under Uret
Tilmeldingsfrist: 22. september 2023 kl. 23.55
SMK - Statens Museum for Kunst, København K
Søndag den 1. oktober 2023
kl. 11.30 - 15.30
255,00 kr.
Dansk
Velkommen til en verden af drama og draperinger, teater og trediveårskrig, sanselighed og stærke følelser! For første gang nogensinde viser SMK en stor udstilling om kunst i barokken.
I en sanselig udstilling med draperede forhæng og barokmusik inviterer vi på en rejse tilbage til 1600-tallets Europa. Her kan du opleve kunstnere som Rembrandt van Rijn, Peter Paul Rubens og Margareta Haverman, når vi udfolder historien om en tid præget af alkymi, tro og overtro, heksejagt, krig, kapitalisme og klimaudfordringer.
Evigheden i kunsten
Barokken var en tid præget af krige og kriser. Men på trods af det, blomstrede en velstand frem hos borgerskabet og middelklassen, og med den opstod en større efterspørgsel på kunst. Særligt kunst, som både talte til vores følelser, intellekt og moral.
Vita brevis, ars longa. Livet er kort, kunsten er lang.
En af barokkens grundidéer var, at livet er kort og døden er nær, men at man i kunsten kunne få et glimt af evigheden. Den tankegang kom til udtryk gennem et væld af symboler: Timeglas, kranier, sommerfugle, sæbebobler og slukkede stearinlys – alt sammen motiver, som skulle minde os om livets forgængelighed.
Barokkens billeder er fulde af sådanne symboler, og datidens kunstnere var mestre i at dyrke det teatralske og dramatiske for både at behage, bevæge og belære beskueren.
Gemte kunstværker kaster nyt lys over barokken
Udstillingen bygger på SMK’s store samling af europæisk malerier og papirkunst fra 1600-tallet, og en stor del af kunstværkerne er bragt frem fra museets magasiner og hentet fra danske slotte, hvor de har været opbevaret i generationer. Efter et omfattende restaureringsarbejde kan de nu opleves for første gang i over 100 år og være med til at kaste et nyt lys over en sprudlende og turbulent periode, der måske har flere ligheder med vor tid end man lige skulle tro.
Omvisningen er fra 11.30 til ca 12.30. Frokosten er bestilt til kl. 13.15
Det anbefales at komme i god tid. Jeg vil være der fra kl. 11
Priser
Ledigt IDA-medlem | 255 kr. |
Medlem | 255 kr. |
Seniormedlem | 255 kr. |
Studiemedlem | 255 kr. |
Tilvalg
1. ledsager | 255 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Sølvgade 48-50
1307 København K
Hvornår
kl. 11.30 - 15.30