Arrangement
Besøg Foulum – Danmarks grønne campus for fremtidens løsninger
Kommer fremtidens protein fra planter som græs – eller fra et mere effektivt dyrehold med lavere metanudledning? Få indblik i de nyeste løsninger og forskningsspor, der former fremtidens fødevareproduktion.
Tilmeldingsfrist: 8. april 2026 kl. 23.55
Aarhus Universitet, Foulum, Tjele
Mandag den 13. april 2026
kl. 17.00 - 20.00
50,00 kr. - 100,00 kr.
Dansk
Forskningscenter Foulum er epicentret for Danmarks grønne omstilling. Her udvikles løsninger med minimal spild, bæredygtig ressourceforvaltning og uddannelse af fremtidens arbejdskraft inden for jord, planter, dyr, fødevarer, klima og miljø.
Gennem tæt samarbejde mellem studerende, forskere, erhvervsliv og myndigheder omsættes viden til handling. Foulum arbejder målrettet med dyrevelfærd, klimaneutrale produktionssystemer, biodiversitet og plantebaserede fødevarer.
I nedenstående program er der indsat links for om muligt at vi kan møde så forberedte som muligt, hvis det har ens interesse. Forberedelse er dog ikke en betingelse for deltagelse.
OBS: Ved udeblivelse uden rettidig afmelding opkræves et
no-show-gebyr på yderligere 50 kr. pr. tilmelding.
Program:
Kl. 17.00
Vi mødes ved hovedindgangen på Aarhus Universitet, Foulum, Blichers allé 20, 8830 Tjele.
I GPS søg efter bygning ’8814 Blichers alle 20’. Se kort nedenfor eller Find vej her.
Der opfordres til samkørsel.
Kl. 17.00 – 17.45
Vi kører samlet til Foulumgård, Hobro Landevej 17. Her introduceres
markforsøg med forskellige afgrøder i relation til produktion, udvaskning,
klima og protein.
Se fx ”Øget produktion af biomasse og lave tab til miljøet” (Jørgensen 2015) og (Jørgensen et al. 2016)
Kl. 17.45 – 18.30
Vi kører til bioraffinaderiet og ser på udvinding af protein fra græs til foder til svin, fjerkræ og kvæg.
Se fx. Institut for Bio- og Kemiteknologi, Center for Cirkulær Bioøkonomi, udpresning af plantesaft med ekstraktion af protein, Knudsen (2019) eller DCA Rapport 193 fra 2021 – især afsnit 4 s. 43 - 59. Snak om betydningen for klima, udvaskning og vandmiljø.
Kl. 18.30 – 19.30
Besøg i kvægstaldene på Danmarks Kvægforskningscenter, Burrehøjvej 49. Vi
diskuterer klimabelastning fra køer og forskningen i at reducere denne.
Se fx Altinget, Lund et al. (2020), Videnskab.dk (2024), eller en videnskabelig oversigtsartikel i PNAS, Arndt et al. (2022).
Kl. 19.30 – 20.00
Sandwich og "arbejdsmiddag" i mødelokale 2 samt opsamling i form af spørgsmål og generel information om Foulum, hvem er vi og hvad vi forsker i, samt om vores uddannelser i Veterinærmedicin, Plante- og fødevarevidenskab og Dyrevidenskab.
Kl. 20:00
Tak for i dag – og god tur hjem!
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 100 kr. |
Firmamedlem | 50 kr. |
Medlem af arrangør | 50 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 50 kr. |
Medlem | 50 kr. |
Seniormedlem | 50 kr. |
Studiemedlem | 50 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 100 kr. |
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:
Praktiske Informationer
Hvor
Blichers allé 20
8830 Tjele
Vi skal gå rundt, så det er en god idé at have fornuftig fodtøj og udetøj på, Tjek vejrudsigten
Hvornår
kl. 17.00 - 20.00
Tilmeldingsfrist
Afmeldingsfrist
Arrangementssprog
Antal pladser
Ledige pladser
Arrangør
Medarrangør
Silkeborg Afdeling, IDA Vestjylland