Arrangement

BRDR. PRICE (i) LIVE med middag på Restaurant SMAEK

IDA Aalborg invitere til en aften der står i brødrenes Prices navn. Først skal vi have en 3 retters menu på Restaurant SMAEK, derefter skal vi opleve dem i Musikkens Hus.

Tilmeldingsfrist: 13. januar 2023 kl. 23.55

Restaurant SMAEK, Aalborg

Onsdag den 8. november 2023

kl. 17.00 - 21.00

635,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Vi har fået fingrerne i de gode sektion A billetter, samt fået resreveret bord på Restaurant SMAEK.

Brdr. Price tager pulsen og temperaturen – både på sig selv – og på danskernes madvaner efter 15 sæsoner på skærmen med det populære DR-program “Spise med Price”. Der er lagt op til en morsom og uhøjtidelig aften, hvor brødrene også åbner op for anekdoter og familiehistorier fra et langt liv med mad, teater og musik.

Hvem fandt egentlig på "Spise med Price"? Hvordan opstod begrebet “rigeligt smør” – og hvilken ret sætter egentlig rekorden som den mest smørholdige nogensinde? Hvorfor laver en gruppe teenagedrenge en “Spise med Price”-klub? Og hvad mener brødrene egentlig om det faktum, at danskerne anskaffer sig kæmpe køkkener og samtidig aldrig har købt flere færdigretter og mere take away? Det – og meget andet – får du svaret på.

Kulør i sovsen og på tilværelsen

Vi har igennem mange år kunnet følge brdr. Price sætte kulør og smag på tallerkenerne i bedste sendetid. Brødrene formår at favne hele Danmark med deres lune, humoristiske og uhøjtidelige fortælleglæde, der går lige i hjertet (eller maven?) på publikum.

Maden og måltidet har altid været et samlingspunkt i familien Price. Det var her, både brød og meninger blev brudt og delt. Brdr. Price deler ud af personlige fortællinger om, hvordan deres fars passion for madlavning gav dem lyst til selv at gå i køkkenet, og hvordan deres liv er blevet præget af en opvækst med to kreative skuespillerforældre og en kunstnerslægt, der går mere end 300 år tilbage i historien. Brødrenes fælles interesser stopper heller ikke ved gastronomien, men rækker også ind film-, tv- og teaterverdenen, hvor Adam arbejder som manuskriptforfatter til store, internationale tv-serier og James som kapelmester og komponist til både musicals og utallige revy- og teaterforestillinger.

Brænder du inde med et spørgsmål til James og Adam, vil der i løbet af aftenen være mulighed for at stille det. Vi glæder os til at byde velkommen til en kulinarisk aften fyldt med mad- og livsglæde, røverhistorier og masser af humor. 

Inden foredraget der starter kl 19.00, mødes vi på Restaurant SMAEK, hvor vi skal nyde deres 3 retters menu:

Alt dette koster kun 635,- pr. person.

Drikkevare er for egen regning.

Billetterne til foredraget udleveres på restauranten.

Spørgsmål kan sendes til arrangøren på sunetimm@gmail.com

Priser

Medlem af arrangør

635 kr.

Ledigt IDA-medlem

635 kr.

Medlem

635 kr.

Seniormedlem

635 kr.

Studiemedlem

635 kr.

Tilvalg

Ledsager (1 stk pr. medlem)

635 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Restaurant SMAEK
Ved stranden 4
9000 Aalborg
Husk at mødestedet er Restaurant SMAEK.

Hvornår

Onsdag den 8. november 2023
kl. 17.00 - 21.00

Tilmeldingsfrist

Fredag den 13. januar 2023 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 11. december 2022 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

20

Arrangør

Aalborg Afdeling, IDA Nord

Arrangementsnr.

347835
Login og se tilknyttede filer