Arrangement
Byggepladsbesøg på Nordhavnstunnel-projektet
Vejdirektoratet anlægger en 1,4 km lang tunnel i forlængelse af Nordhavnsvej til Kattegatvej i Nordhavnskvarteret på Østerbro i København. Tunnelen vil give nemmere adgang til indre og ydre Nordhavn og gør Nordhavn til en mere integreret del af København.
Tilmeldingsfrist: 5. oktober 2026 kl. 10.00
Vejdirektoratets projektkontor, Nordhavn
Tirsdag den 6. oktober 2026
kl. 15.30 - 17.00
0,00 kr.
Dansk
Ny tunnel vil forbinde Nordhavn med resten af København
Nordhavn er en bydel i rivende udvikling. By og Havn I/S, der ejer størstedelen af Nordhavn, er begyndt en udbygning af området, der betyder at Nordhavn på sigt vil huse 40.000 indbyggere og ligeså mange arbejdspladser. Dette vil medføre et stigende behov for flere veje og en anden infrastruktur, så det bliver nemmere at komme til og fra Nordhavn. På nuværende tidspunkt er den eneste mulighed for at komme til Nordhavn via Sundkrogsgade.
Vejdirektoratet fik i 2014 til opgave at undersøge, projektere og anlægge den nye Nordhavnstunnel. D. 19. december 2019 blev der fra Folketingets side givet grønt lys for, at man kunne begynde anlægningen af Nordhavnstunnellen.
Program:
Kl. 15:30 Indledning v/ Keld Olsen, IDA Trafik og Byplan og Ulrik Winther Blindum, VD
Kl. 15:35 Præsentation af projektet med særligt fokus på bæredygtighed og tanker bag anvendelse af råstoffer/materialer v./ Ulrik Winther Blindum, Projektleder, VD
Kl. 17:00 Tak for i dag
PS!
Der er desværre ikke adgang til byggepladsen grundet skærpede krav til færden her. Der er dog planlagt et "Åben byggeplads" arrangement den 28. september, hvor der vil være mulighed for at komme ind på byggepladsen.
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Tilvalg
Per IDA medlem | 0 kr. |
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:
Praktiske Informationer
Hvor
Færgehavnsvej 37A
2150 Nordhavn
I skal følge den blå streg for at komme ind ad porten til byggepladsen
Hvornår
kl. 15.30 - 17.00