Arrangement
Da teknikken forandrede Aarhus - For fuld damp! Toget kommer til byen
I røg og damp skabte engelske ingeniører en ny by, da de anlagde jernbanen i Aarhus . Vi slutter med en let frokost.
Tilmeldingsfrist: 23. maj 2025 kl. 16.55
Aarhus Domkirke, Aarhus C
Lørdag den 24. maj 2025
kl. 10.00 - 13.00
150,00 kr.
Dansk
I 1860’erne anlagde britiske ingeniører jernbanen i Aarhus. Banegården lå langt fra det gamle centrum, men snart voksede området til at blive en stor og vigtig arbejdsplads.
På denne tur hører vi om Centralværkstedet og de dampende lokomotiver, der blev repareret her. Vi hører om det enorme anlægsarbejde i 1920’erne, da terrænet blev hævet flere meter for at gøre klar til vores nuværende banegård, der blev indviet i 1929.
Sidst, men ikke mindst, skal vi også på sporet af Søren Frich, der ikke langt fra banen anlagde en stor fabrik, der først producerede maskindele og siden egne lokomotiver.
Turen slutter med en frokost i centrum af Aarhus.
Temature forår 2025: Da teknikken forandrede Aarhus
Denne tur er en del af de fire gå-ture, der afholdes i foråret 2025 med fokus på "Da teknikken forandrede Aarhus".
Toget, bussen, bilerne og havnen var alle med til at bringe Aarhus ind i fremtiden, og på disse ture skal vi, blandt andet, rundt på Centralværkstedets område, hvor store lokomotiver stod og prustede. Vi går også i Latinerkvarteret og hører om det trafikkaos, der opstod, da moderne rutebiler pludselig rullede rundt i de gamle, snævre gader. Vi følger desuden i sporene på de første private biler og politiet, der skulle ud at dirigere den nye trafik. Slutteligt skal vi også på sporet af både den gamle å-havn, men også se og høre om, hvor og hvordan man anlagde det første moderne havnebassin udfor åens munding tilbage i midten af 1800-tallet
- lørdag den 24. maj kl.10: Da jernbanen kom til Aarhus.
- lørdag den 31. maj kl. 10.00: Trafikkaos i Latinerkvarteret. Da busserne kom til byen.
- lørdag den 14. juni kl. 10.00: Den tidlige bilisme i Aarhus.
- lørdag den 21. juni kl. 10.00: Da havnen kom til Aarhus.
Turene arrangeres af Poul Tang poul.tang@m.ida.dk 5171 5240
Priser
Ledigt IDA-medlem | 150 kr. |
Medlem | 150 kr. |
Seniormedlem | 150 kr. |
Studiemedlem | 150 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 200 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Domkirkepladsen 2
8000 Aarhus C
Hvornår
kl. 10.00 - 13.00