Arrangement
Dana Schutz - Udstilling på Louisiana
Amerikanske Dana Schutz (f. 1976)er en eminent “storyteller”, der skildrer det moderne menneske – og vores relationer – i komplekse og ofte gigantiske kompositioner. Hendes univers er foruroligende og fascinerende og kalder på både gyset, gråden og grinet
Tilmeldingsfrist: 20. april 2023 kl. 23.55
Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk
Lørdag den 22. april 2023
kl. 11.00 - 15.00
250,00 kr.
Dansk
Det gyselige, groteske, absurde og komiske tørner sammen hos den amerikanske kunstner Dana Schutz, der er født 1976 i Michigan, og i dag bor og arbejder i Brooklyn. Gennem nu to årtier har hun markeret sig med sin fabelagtige fortællekraft, stærke kolorit og sans for det dramatiske – en historiemaler til vores tid.
Selv om Schutz’ kunst kan virke grum, kras, ja nærmest frastødende – det er stærk kost – formår den også at drage, ja nærmest tryllebinde. Og så fornemmer man hendes dybe, underliggende humanisme og sensiblitet over for det samfund og den tid, vi sammen lever i.
Rundvisning og dejlig frokost i Simons Golfklub kl. 13.30 med kaffe/the og kage.
Ps: efter frokosten er man velkommen tilbage i Louisiana mod fremvisning af billetten
Henv. Grethe Bonde 28298099
Priser
Ledigt IDA-medlem | 250 kr. |
Medlem | 250 kr. |
Seniormedlem | 250 kr. |
Studiemedlem | 250 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 350 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Gl. Strandvej 13
3050 Humlebæk
Vi mødes ved indgangen til 'grupper', som ligger til højre for publikumsindgangen
Hvornår
kl. 11.00 - 15.00