Arrangement
Danmarks Geomagnetiske Guldalder
Peter Stauning vil belyse Danmarks rolle i international geomagnetisk forskning med særlig vægt på den bemærkelsesværdige indsats, som fysikeren og meteorologen Dan Barfod la Cour (1876-1942) gjorde for udviklingen af præcise magnetiske måleinstrumenter.
Tilmeldingsfrist: 10. september 2023 kl. 23.55
IDA Conference, København V
Tirsdag den 12. september 2023
kl. 16.30 - 18.30
0,00 kr.
Dansk
Peter Stauning, civilingeniør med speciale i teoretisk fysik, var fra 1966 til sin pensionering i 2009 tilknyttet Geofysisk Afdeling ved Danmarks Meteorologisk Institut, DMI, bortset fra et ophold som gæsteforsker ved National Institute of Polar Research i Tokyo. Peter Stauning har beskæftiget sig med bygning og opsætning af geofysiske måleinstrumenter på stationer i polarområdet, og han har deltaget i bygningen af Ørstedsatellitten og fungeret som forskningsleder for projektet. Efter sin pensionering beskæftiger Peter Stauning sig med formidling af DMI’s historiske indsats indenfor områder som geomagnetisme og nordlys.
Peter Stauning vil belyse Danmarks rolle i international geomagnetisk forskning med særlig vægt på den bemærkelsesværdige indsats fysikeren og meteorologen Dan Barfod la Cour (1876-1942) gjorde for udviklingen af præcise magnetiske måleinstrumenter, og Dan la Cour’s afgørende betydning for det internationale videnskabelige samarbejde specielt gennem det internationale Polarår i 1932-33.
Som ung student deltog Dan la Cour, søn af den navnkundige forstander for Askov Højskole Paul la Cour, i nordlysekspeditioner til Akureyri på Island (1899) og til Utsjoki i Finland (1900) med ansvar for instrumenteringen, som foruden magnetometre bl.a. omfattede spektrometer tilmålinger af nordlysets linier. Ved hjemkomsten fra Finland blev Dan la Cour i 1900 fastansat ved Meteorologisk institut, i 1903 blev han leder af vejrtjenesten, i 1920 blev han leder af Instituttets geomagnetiske afdeling, og i 1923 blev han udnævnt til direktør for DMI. Det var starten på en ”guldalder” for geomagnetisk forskning i Danmark. Dan la Cour var en fremragende konstruktør af magnetiske måleinstrumenter, og han udviklede flere typer robuste og præcise magnetiske instrumenter, som blev bygget og afprøvet ved Instituttets magnetiske observatorium i Rude Skov. I 1923 blev Dan la Cour medlem af, og i 1929 præsident for den internationale ”Polar Commission”, der skulle forberede det internationale Polarår i 1932-33, hvori 44 nationer deltog. Dan La Cour påtog sig på Danmarks vegne en stor del af ansvaret for levering af magnetometre til observatorierne, uddannelse af observatorer, og kalibrering af instrumenterne. Under la Cours ledelse påtog DMI sig også at organisere arkivering og distribution af det omfattende datamateriale indsamlet under det vellykkede Polarår.
I 1936 blev Dan la Cour valgt som præsident for den internationale geodætiske og geofysiske union (IUGG), og han fortsatte utrætteligt indsatsen for det internationale videnskabelige samarbejde i disse vanskelige år indtil sin død i 1942.
Du behøver ikke være IDA medlem for at deltage i arrangementet. Tryk på tilmelding og opret dig, så er du tilmeldt arrangementet.
_____________________________________________________
GÅ IKKE GLIP AF NOGET
Tilmeld dig vores nyhedsmail. Så går du ikke glip af alle de spændende kurser, konferencer, gå hjem-møder og virksomhedsbesøg, vi afholder hvert år.
TILMELD DIG HER
Du kan sagtens modtage nyhedsmailen, selvom du ikke er IDA medlem - det er åbent for alle.
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Se mødetavlen
Hvornår
kl. 16.30 - 18.30