Arrangement

Den Store Gatsby - Ballet i storformat i Operaen - DKT - Billigere billetter på 3. balkon

Den store Gatsby er et hovedværk i verdenslitteraturen, og i 100-året for romanens udgivelse præsenteres en helt ny ballet, der fortæller den fascinerende historie om den gådefulde rigmand Jay Gatsby. 3 Balkon 1. række

Tilmeldingsfrist: 10. marts 2025 kl. 23.55

Operaen på Holmen, København K

Lørdag den 10. maj 2025

kl. 19.15 - 22.30

350,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Fitzgeralds roman fylder 100 år og indtager Operaen i et helt nyt balletbrag.

Den store Gatsby er skrevet af F. Scott Fitzgerald, en af mellemkrigsårenes største forfattere, og det er netop den tids ildevarslende stemning, som gennemsyrer historien om Gatsby. USA er i 1920’erne på en social og økonomisk deroute med voksende klasseskel og moralsk fordærv til følge. Jazzmusikken og desperationen blomstrer, og der festes overdådigt på afgrundens rand, mens den amerikanske drøm lider en langsom død.

På denne baggrund udspilles en dramatisk fortælling om den velhavende, dragende Jay Gatsby, der i sine luksuriøse omgivelser er besat af at generobre sin store kærlighed, den smukke, men noget selvoptagede Daisy Buchanan. Gatsby er en fantast, og hans planer ender med at få katastrofale følger, ikke kun for ham selv, men for alle involverede omkring ham.

Den store Gatsby er en betagende beretning om en tid, hvor ødselhed og forfald gik hånd i hånd. Det er den portugisiske koreograf Arthur Pita, der levendegør Fitzgeralds udødelige karakterer ledsaget af tidens elegante Gershwinmusik fremført live på scenen.

Anbefalet fra 15 år

Forventet varighed: 2 time(r) og 30 minutter inkl. en pause

IDA-ansvarlig: Marie Louise Esbech - tlf. 28432426

Forestillingen starter kl. 20, men der er gratis intro kl. 19:30, og vi mødes kl. 19, hvor jeg udleverer billetter ved indgangen i Operaen. 

Jeg skriver en e-mail ud et par dage før med intro.

NB: Man skal ikke have højdeskræk, da billetterne er på første række på 3. balkon. Man sidder rigtig godt og har et perfekt udsyn, men man skal ikke være bange for højder. Det er højt oppe.

Priser

Ledigt IDA-medlem

350 kr.

Medlem

350 kr.

Seniormedlem

350 kr.

Studiemedlem

350 kr.

Tilvalg

Ledsager

470 kr.

Ung op til 25 år

300 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Operaen på Holmen
Ekvipagemestervej 10
1438 København K

Hvornår

Lørdag den 10. maj 2025
kl. 19.15 - 22.30

Tilmeldingsfrist

Mandag den 10. marts 2025 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 23. februar 2025 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

30

Arrangør

Ungeudvalg, IDA Nordsjælland

Arrangementsnr.

355236
Login og se tilknyttede filer