Arrangement
Dieselrøg, ny meget lavere grænseværdi
EU har vedtaget en grænseværdi for dieseludstødningspartikler, som skal implementeres i dansk lovgivning senest d. 20. feb. 2021 og være gældende efter en overgangsperiode på 2 år. Loven får betydning alle steder hvor der er transport med dieselkøretøjer.
Tilmeldingsfrist: 8. november 2021 kl. 23.55
IDA Conference, København V
Tirsdag den 9. november 2021
kl. 12.00 - 16.00
0,00 kr. - 300,00 kr.
Dansk
Vi ser på den forskningsbaserede baggrund, de sundhedsmæssige implikationer, betydning for de store transportvirksomheder, myndighedsaspektet samt måletekniske udfordringer. Vi får en kort præsentation af de studier i mennesker og dyr, der danner grundlag for forslaget for en helbredsbaseret grænseværdi, inklusive fx risikestimaterne for kræft. Hvad betyder overgangsordningen.Vil man stille krav om måleprogrammer? Hvad er status på arbejdsmiljøarbejdet vedr. diesel partikler i en stor transport virksomhed? Hvor går udviklingen hen: euronormer, elektrificering, STOP, osv?
Det hjælper ikke med en ny grænseværdi hvis man ikke kan kontrollere at den overholdes.
Vi hører det nyeste nye om målinger af dieselrøg, partikeltællere og analysemetodet.
Mødeansvarlige: Henrik Harboe, Karin Sørig Hougaard og Jakob Ugelvig Christiansen, IDA Arbejdsmiljø
Program:
kl. 12.00 - 12.30:
IDA Arbejdsmiljø byder på en sandwich
kl. 12.30 - 12.40: Velkomst og baggrund.
Henrik Harboe Joblife A/S.
EU har vedtaget en grænseværdi for dieseludstødningspartikler, som skal implementeres i dansk lovgivning senest d. 20. februar 2021 og være gældende efter en overgangsperiode på 2 år. Dette for betydning alle de steder hvor der foregår transport med dieselkørertøjer. På dagen kigger vi på de forskellige aspekter af dette forhold. Det er den forskningsbaserede baggrund, de sundhedsmæssige implikationer, betydning for de store transportvirksomheder, samt måletekniske udfordringer.
kl. 12.40 - 13.30: Den videnskabelige baggrund for den nye grænseværdi.
Ulla Vogel (professor, NFA).
NFA har lavet det videnskabelige grundlag for helbredsbaserede grænseværdier for dieselpartikler i Danmark. Vi får en kort præsentation af de studier i mennesker og dyr, der danner grundlag for forslaget for en helbredsbaseret grænseværdi, inklusive fx risiko estimaterne for kræft. Det er NFA der er kommet med forslaget til de helbredsbaserede grænseværdier, og NFA vil gerne præsentere baggrund herfor.
kl. 13.30 - 13.45: Pause
kl. 13.45 -14.30: Myndighedsaspektet.
Flemming Ingerslev, Arbejdstilsynet.
Hvordan vil Arbejdstilsynet reagere på baggrund af den nye grænseværdi. Hvad betyder overgangsordningen.Vil man stille krav om måleprogrammer?
kl. 14.30 - 15.00: Kaffepause
kl. 15.00 - 15:45: Diesel-perspektivet i en stor transportvirksomhed.
Klaus Skafte Nielsen og Merete Paarup.
Hvad er status på arbejdsmiljøarbejdet vedr. diesel partikler. Hvor går udviklingen hen: euronormer, elektrificering, STOP, osv.
kl. 15:45 - 16.15: Alexander C Ø Jensen, NFA.
Måletekniske udfordringer.
Det hjælper ikke med en ny grænseværdi hvis man ikke kan kontrollere at den overholdes. Vi hører det nyeste nye om målinger af dieselrøg, partikeltællere og analysemetodet.
kl. 16.15 - 16.30: Kort diskussion og afslutning.
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 300 kr. |
Studerende, ikke medlem af IDA | 300 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Hvornår
kl. 12.00 - 16.00