Arrangement

DJØF med LØGN - Tilbage til kontoret

Nu er Per Helge klar med et helt nyt show, der tager udgangspunkt i fremtidens arbejdsliv med alt det, som vi lærte og blev så vante til under pandemien. I er sikret en aften spækket med banebrydende komik omkring alle aspekterne af vores nye arbejdsliv

Tilmeldingsfrist: 15. marts 2023 kl. 23.55

Restaurant By Mest, Aalborg

Torsdag den 23. marts 2023

kl. 18.15 - 22.00

280,00 kr. - 550,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Fire dages arbejdsuge, hjemmearbejde ad libitum og meget mindre DJØF.

Pandemien er fortid og fremtidens arbejdsliv er landet. Nu skal vi høste frugterne af det, vi lærte under corona: At vi sagtens kan passe vores arbejde uden chefernes indblanding.

At vi bliver meget mere produktive, hvis vi får lidt frihed. Og at Bente fra HR faktisk slet ikke er så irriterende, når bare man kan mute hende på Zoom.

Men hvis vi virkelig lærte så meget af pandemien, hvordan kan det så være, at fremtidens arbejdsliv minder mistænkelig meget om fortidens hamsterhjul?

Hvorfor har vi allerede været gennem to omstruktureringer, en fyringsrunde og fem workshops om vores agile innovations-model? Og har vi overhovedet lyst til at komme tilbage til en virkelighed, hvor man er nødt til at have bukser på, når direktøren præsenterer den nye strategi? 

Per Helge slog igennem på den danske comedyscene i 2013 med comedyshowet Djøf med Løg(n), hvor han udfordrede det absurde bureaukrati i store virksomheder og organisationer.

Siden har han optrådt med det ene udsolgte show efter det andet rundt omkring i Danmark. Det første Djøf med Løg(n)-show blev opfulgt med både en to’er og en tre’er, som alle sammen udfordrer og stiller spørgsmålstegn til vores nye arbejdsliv efter pandemien.

Alle tre comedyshows sikrede Per Helge en regn af stjerner og hjerter fra anmelderne.

Nu er han klar med et helt nyt show om fremtidens arbejdsliv og alt det, som vi nu skal vænne os til, efter vi er kommet tilbage til kontoret igen. 

Showet er i Europahallen og vi har billetter på række 15-17

Før showet mødes vi i Restaurant by Mest, hvor vi skal have Braiseret svinekæber anrettet i egen sky med svampe og timian. A part serveres med cremet risotto med sprøde grøntsager og salat vendt med sennepsvinaigrette. Serveres med friskbagt surdejsbrød og smør fra Aabybro Mejeri. Drikkevarer er for egen regning. 

Arrangementet er for IDA-medlemmer med ledsager. Ikke-medlemmer, der ikke er ledsagere kan dog deltage til forhøjet pris. 

Pris er 280 kr for IDA-medlemmer, 380 kr for ledsagere og 550 kr for ikke-medlemmer. 

Bemærk: Sluttidspunkt er anslået

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

550 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

550 kr.

Ledigt IDA-medlem

280 kr.

Medlem

280 kr.

Seniormedlem

280 kr.

Studiemedlem

280 kr.

Tilvalg

Ledsager

380 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Restaurant By Mest
Europa Plads 4
9000 Aalborg

Hvornår

Torsdag den 23. marts 2023
kl. 18.15 - 22.00

Tilmeldingsfrist

Onsdag den 15. marts 2023 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Torsdag den 15. december 2022 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

26

Arrangør

Kompetenceforum, IDA Nord

Medarrangør

IDA Lederforum Nordjylland

Arrangementsnr.

347914
Login og se tilknyttede filer