Online Arrangement

Etisk Hacking - hvad må du og hvad må du ikke?

Teknik og jura møder hinanden, når Lene Wacher Lentz og Jens Myrup Pedersen mødes og sammen belyser etisk hacking. Hør om de dilemmaer man kan komme ud i, når man som hacker er usikker på, hvorvidt man er gået over stregen.

Tilmeldingsfrist: 28. oktober 2025 kl. 15.25

Webinar

Tirsdag den 28. oktober 2025

kl. 15.30 - 16.30

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Cybersikkerhed er en vigtig del af, hvordan vi driver vores virksomheder og vores samfund på. Det er vigtigere end nogensinde for organisationer at forstå, hvordan kriminelle tænker og agerer, hvis vi skal være i stand til at identificere sikkerhedssårbarheder og forebygge uautoriserede adgange til computersystemmer, applikationer eller data. Det er her etisk hacking kan gøre en forskel. Men før du får lyst til at kaste dig ud i det, skal du lige har styr på det praktiske, det tekniske og det etiske, så du altid opholder dig på den rigtige side af loven.

Teknik og jura møder hinanden, når Lene Wacher Lentz og Jens Myrup Pedersen mødes og sammen belyser etisk hacking fra flere forskellige synspunkter. Hvor går grænsen mellem lovligt og ulovligt? Hvorfor er der så meget gråzone? Er der brug for en mere moderne og præcis lovgivning, hvis man som etisk hacker skal kunne vide sig sikker på, om man er på den rigtige side af stregen?

Dit udbytte

Du lærer bl.a. om:

  • Hvad er etisk hacking
  • De forskellige typer af hackere
  • Faser af etisk hacking
  • Gældende love og krav til etisk hacking i Danmark og internationalt
  • Certificeringer og karrieremuligheder

Målgruppen

Alle med interesse for informationssikkerhed og cybersikkerhed. Alle som overvejer en karriere som etisk hacker.

Oplægsholdere:
Lene Wacher Lentz er lektor i strafferet ved Aalborg Universitet, hvor hun har specialiseret sig i cybercrime og digital efterforskning. Fra sit tidligere arbejde som anklager har hun indsigt i det praktiske arbejde med straffesager, hvilket også inddrages i samarbejdet med Jens om samspillet mellem teknologi og jura.

Jens Myrup Pedersen er professor i cybersikkerhed på Aalborg Universitet og en af de to landstrænere for Cyberlandsholdet. Både som forsker og underviser arbejder han ofte i feltet omkring etisk hacking, og har sammen med Lene skrevet flere artikler i spændfeltet mellem etisk hacking og jura.

I studiet vil vært Julia Sommer spørge Lene Wacher Lentz og Jens Myrup Pedersen ind til grænsen mellem det lovlige og ulovlige, samt stille jeres spørgsmål op undervejs.

--------------------

Tilmeldingsprocedure:
Når du har tilmeldt dig, får du en bekræftelsesmail herpå. Nederst i denne mail finder du et link til webinaret.
Du logger på via dette link og kommer videre til sitet, hvor webinaret vises.

Har du problemer med at logge på, er du velkommen til at kontakte os på: webinarsupport@ida.dk
Tjek også vores FAQ site hvor du kan få svar på de oftest stillede spørgsmål i forbindelse med webinarer: FAQ om IDA webinarer

Info om personlige oplysninger: Hvis du gerne vil deltage anonymt, anbefaler vi, at du tilmelder dig en browser i stedet for at bruge Zoom-softwareklienten eller appen, og når Zoom beder dig om at angive dit navn, kan du indtaste "Anon" eller et andet pseudonym. Zoom behandler personlige oplysninger i globale datacentre inklusive USA og behandlingen udføres i henhold til EU Kommissionens standardbestemmelser om databeskyttelse. Beskyttelse af personlige oplysninger. For yderligere detaljer henviser vi til Zoom-privatlivspolitikken tilgængelig her: https://zoom.us/privacy

Det er ikke tilladt at dele hverken zoomlinket eller link til video med andre, eller at optage lyd og billeder af webinaret.

Arrangør: IDA, Ingeniørforeningen.

Tilmelding: Er du ikke medlem af IDA? For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister
Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten, når du har tilmeldt dig arrangementet, hvis du tidligere har givet samtykke eller har givet samtykke til dette i forbindelse med tilmeldingen. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en digital deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres desuden navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke længere fremgå af deltagerlisten.

Du kan læse mere om samtykke her 


Priser

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Webinar
Deltag via pc, tablet, smartphone

Hvornår

Tirsdag den 28. oktober 2025
kl. 15.30 - 16.30

Tilmeldingsfrist

Tirsdag den 28. oktober 2025 kl. 15.25

Afmeldingsfrist

Tirsdag den 28. oktober 2025 kl. 15.25

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

115

Arrangør

IDA DataCompliance

Medarrangør

IDA Fagtekniske Studieevents
IDA Risk
IDA IT
IDA Lederforum
Kurser for studerende

Arrangementsnr.

361466
Login og se tilknyttede filer