Arrangement
Forårs vinsmagning med tapas
Allerød Vinhandel har stort fokus på at finde gode ”value-wines”, hvor man får masser af kvalitet for pengene. Disse vine finder vi i øjeblikket i de mindre kendte spanske distrikter, i Portugal som virkelig leverer stor kvalitet, samt i Languedoc.
Tilmeldingsfrist: 5. april 2023 kl. 23.55
Allerød Stadions cafe, Allerød
Torsdag den 13. april 2023
kl. 19.00 - 21.00
250,00 kr.
Dansk
Så er det tid til at se frem mod de herlige forårsaftener på terrassen, tid til hvid- og rosévine, og også tid til grillvine.
Og vi glæder os til at se jer til en herlig smagning, hvor vi skal smage lidt af hvert, og dette ledsaget af lækre årstidsinspirerede tapas fra Lones lækre køkken.
Vi vil i løbet af aftenen smage 8-9 vine i forskellige genrer og forskellige prisklasser.
Allerød Vinhandel har stort fokus på at finde gode ”value-wines”, hvor man får masser af kvalitet for pengene. Disse vine finder vi i øjeblikket i de mindre kendte spanske distrikter, i Portugal som virkelig leverer stor kvalitet, samt i Languedoc, som i mange år har været et af vores foretrukne områder.
Siden forretningen blev grundlagt i 1986, har vi hver dag nydt at betjene alle vores vinglade kunder, Hos os kommer kvalitet i første række, og derfor gør vi også en dyd ud af tætte samarbejder med vores leverandører, som vi jævnligt besøger. Størstedelen af vores vin importerer vi selv, og dermed finder du også en lang række helt unikke vine hos os. Vores store mængde egenimport gør også, at vi kan holde priserne så langt nede, som det er muligt.
Tapas laves af Lone Bossen hvis hjerte banker for god hjemmelavet mad, og driver spisestedet på Skovvang stadion.
Priser
Ledigt IDA-medlem | 250 kr. |
Medlem | 250 kr. |
Seniormedlem | 250 kr. |
Studiemedlem | 250 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 320 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Poppelvej 1B
3450 Allerød
Hvornår
kl. 19.00 - 21.00