Arrangement

Fremtidens elektroaktive metalkomplekser til brug i Power-to-X

Vedvarende energi såsom vind- og sol energi bliver implementeret over hele verden som alternativer til nutidens olie-baserede energikilder. Energilagering af denne vedvarende energi bliver i højere grad nødvendig for at kunne danne et effektivt og driftss

Tilmeldingsfrist: 9. maj 2025 kl. 12.00

SDU Det Naturvidenstabelige Fakultet, Odense M

Mandag den 12. maj 2025

kl. 16.30 - 18.00

0,00 kr. - 100,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Redox flow batterier er en af de mest populære teknologier inden for storskala energioplagring. Disse redox flow batterier består af to tanke med aktive elektrolytmaterialer som pumpes til en stak, hvor op- og afladningen af batteriet sker.

Der stilles meget høje krav til egenskaberne for det perfekte elektrolytmateriale, da det skal have reversible redox processor, hurtigt elektron transfer med elektroden og en meget høj opløselighed i vand. Mange redox aktive molekyler er blevet undersøgt, her er det mest udviklede og kommercielle tilgængelige system baseret på vanadium. Der findes stadig store problemer med vanadium redox flow batterier, specielt den relativt lave tilgængelighed samt høje pris af vanadium. Udskiftningen af vanadium med et billigere og mere tilgængeligt metal som jern vil være en stor fordel for redox flow batteri teknologien. Jern har tendenser til at lave rust som er en uønsket sideeffekt i disse typer af batterier. I dette oplæg vil jeg fortælle om min forskning i organiske ligander som kan være med til at stabilisere jern og hermed opnå den optimale performance og stabilitet af jern til redox flow batterier. 

Foredragholder Mathias Lander Skavenborg er postdoc-forsker på Syddansk Universitet. Australien 2019: Ph.d.-uddannelse i civilingeniør teknik ved University of New South Wales, Sydney.

Til dagligt arbejder Mathias på Institut for Fysik, Kemi og Farmaci med at udvikle og forbedre fremtidens elektroaktive metalkomplekser til brug i Power-to-X landskabet. Mathias udtaler: Min store interesse for anvendt elektrokemi og Power-to-X løsninger kommer hovedsageligt fra mit Ph.d.-projekt, hvor jeg forelskede mig i metalkomplekser til industrielle løsninger. 

Efter foredraget vil der være en luksus sandwich samt øl og vand.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

100 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier

IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:

Læs mere om FNs verdensmål

Praktiske Informationer

Hvor

SDU Det Naturvidenstabelige Fakultet
Campusvej 55
5230 Odense M
Indgang 34 på Fioniavej. DIAS Seminarrum

Hvornår

Mandag den 12. maj 2025
kl. 16.30 - 18.00

Tilmeldingsfrist

Fredag den 9. maj 2025 kl. 12.00

Afmeldingsfrist

Fredag den 9. maj 2025 kl. 12.30

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

9

Arrangør

IDA Elteknik

Medarrangør

El-Tech, IDA Syd

Arrangementsnr.

360250
Login og se tilknyttede filer