Arrangement

Fugt i kældre - omfangsdræn m.m.

Skyldes fugtproblemer i kældre alene manglende omfangsdræn, eller kan omfangsdræn være medårsag til fugtproblemer, hvis omfangsdrænet ikke følger normkravene i DS 436, og hvad vil fremtidens drænløsning formodentlig blive?

Tilmeldingsfrist: 19. marts 2025 kl. 23.59

IDA Conference, København V

Torsdag den 20. marts 2025

kl. 19.20 - 21.00

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.
I mange boliger med kældre er der indrettet gæsteværelser, teenagerrum eller anden form for opholdsrum i kældrene, men ofte fører det til, at der klages over dårlig lugt, afskalninger i pudslag, synlig skimmel og/eller fugtproblemer, nogle gange endda med vandindtrængning. Forsatsvægge af f.eks. gipskarton kan skjule de synlige skader, men lugten er der fortsat, så denne løsning, der ofte ses, dur ikke.

I aftenens arrangement vil årsager til at der opstår fugtproblemer i kældre blive belyst, ligesom der ses nærmere på, hvad løsningen på fugtproblemet eventuelt kan være, således at bygningens brugere ikke skal leve med fugtproblemer i kælderen med følgeskader som skimmelsvampevækst på eller i vægge. 

Vi vil få svar på, om fugtproblemet alene skyldes manglende omfangsdræn, eller om fugtproblemerne også kan skyldes forkert udført dræn, manglende vægdræn og forkerte materialevalg. Desuden gives der svar på fremtidens drænløsning. 

Når vi som skønsmænd skal forholde os til omfangsdræn, tages der udgangspunkt i DS 436 ”Norm for dræning af bygværker mv.”. Normen er under revision, og vi dykker ned i hvilke ændringer der er på vej. 

Program:

Kl. 19:20-19:25: Velkomst v. Mikael Østergaard Hansen, IDA Syn og skøn 

Kl. 19:25 – 19: 50: Eksempler på fugtproblemer i kældre v. Tommy Bunch-Nielsen, IDA Syn og skøn

Kl. 19:50 – 20:00: Pause

Kl. 20:00 – 20:25: Rockflow – Diffusionsåbent omfangsdræn v. Morten Fagerberg, FB Water ApS

Kl. 20:25-20:55: Krav til omfangsdræn (under planlægning) v. v. Ulrik Hindsberger, Teknologisk Institut 

Kl. 20:55 – 21:00: Tak for i dag v. Mikael Østergaard Hansen, IDA Syn og skøn 

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

Hvornår

Torsdag den 20. marts 2025
kl. 19.20 - 21.00

Tilmeldingsfrist

Onsdag den 19. marts 2025 kl. 23.59

Afmeldingsfrist

Mandag den 17. marts 2025 kl. 23.59

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

40

Arrangør

IDA Syn og skøn

Arrangementsnr.

359354
Login og se tilknyttede filer