Arrangement

Historiske Tårnurværker

De første tårnure blev placeret på de højeste bygninger i området – oftest en kirkes tårn eller tårnet på en herregård. Urskiven var synbar for befolkningen i nærområdet, og tårnurets timeslag kunne høres i det omliggende samfund.

Tilmeldingsfrist: 4. december 2023 kl. 23.55

IDA Conference, København V

Onsdag den 6. december 2023

kl. 16.00 - 18.30

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Mekaniske tårnurværker fik indpas i Danmark i slutningen af 1500-tallet. Det ældste daterede er fra 1564, og blev anskaffet til Rosenholm Slot. Der står det
stadig. Nænsomt restaureret – men er ikke i drift. 

De første tårnure blev placeret på de højeste bygninger i området – oftest en kirkes tårn eller tårnet på en herregård. Urskiven var synbar for befolkningen i nærområdet, og tårnurets timeslag kunne høres i det omliggende samfund. De enkelte familier havde ikke noget ur. Bevarede tårnure fra den tid er således en del af kulturarven. 

Urværkerne var smedejernsværker, og udover at beherske smedeerhvervet skulle tårnurmagerne også beherske de tekniske beregninger for at finde omdrejningstal til urværkets aksler. Det skulle i sagens natur ende op med en timeviseraksel med nøjagtig 1 omdrejning på 12 timer. De første smedejernsværker havde spindel-regulering, som dog var ustabil. Den regulering blev fra midten af 1600-tallet erstattet af den mere robuste pendulregulering.  

Udgangspunktet er pendulets taktfaste svingningstal, som skulle omsættes til ganghjulets faste omdrejningstal. Derimellem kommer så mellemakslerne med deres tandhjul og drev. Når datidens kleinsmed kunne både smede og beregne omdrejningstal, så var han tårnurmager.  

Fra midten af 1800-tallet blev urværkerne fremstillet af støbejern, og derfor
betegnet støbejernsværker. Samme støbeform kunne benyttes til støbning af
efterfølgende og ens dele med kompliceret udformning. Det åbnede for
fremstilling af tårnurværker i mindre serier, med samme værktype.

De historiske tårnurværker af afspejler tårnurmagernes tekniske viden og kunnen på sin tid, og de er lavet med tidens ypperste fremstillingsteknik. . 

På Museet Færgegården i Frederikssund har ingeniør Hans-Jørgen Mølstrand lavet registreringer og præsentationer ved et antal historiske tårnurværker i Nordsjælland, bl.a. ved Frederikssund Kirke, Karlebo Kirke, Jægerspris Slot og Helsingør Domkirke. Urværkerne på Karlebo Kirke og Jægerspris Slot er stadig i drift. Ved dette foredrag vil H-J. Mølstrand fortælle om disse bevarede urværker og deres tårnurmagere, illustreret med fotos og tegninger. 

Inden foredraget serveres glögg og æbleskiver fra kl. 16.00 – også alkoholfri glögg. 

Du behøver ikke være IDA medlem for at deltage i arrangementet. Tryk på tilmelding og opret dig, så er du tilmeldt arrangementet.

_____________________________________________________


GÅ IKKE GLIP AF NOGET

Tilmeld dig vores nyhedsmail. Så går du ikke glip af alle de spændende kurser, konferencer, gå hjem-møder og virksomhedsbesøg, vi afholder hvert år.

TILMELD DIG HER

Du kan sagtens modtage nyhedsmailen, selvom du ikke er IDA medlem - det er åbent for alle.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Tilvalg

Ledsager

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Se mødetavlen

Hvornår

Onsdag den 6. december 2023
kl. 16.00 - 18.30

Tilmeldingsfrist

Mandag den 4. december 2023 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Torsdag den 30. november 2023 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

79

Arrangør

IDA - Historisk Teknologi, HITEK

Arrangementsnr.

349977
Login og se tilknyttede filer