Arrangement

Hvordan kan hovedpine være flyrelateret?

Kan man få hovedpine under flyrejser? Dansk tretrinsraket-forskning har undersøgt dette. Kom og deltag i dette oplæg og blive meget klogere på fænomenet.

Tilmeldingsfrist: 24. oktober 2023 kl. 23.59

IDA Conference, København V

Onsdag den 25. oktober 2023

kl. 17.00 - 19.00

0,00 kr. - 150,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.
Flyrejser er, for de fleste, forbundet med glæde, når man skal rejse til varmere feriedestinationer – men for nogle er flyrejsen forbundet med en smertefuld hovedpine. 

Flyrelateret hovedpine en relativ nydefineret hovedpine, der årligt rammer 100 millioner af flypassagerer på verdensplan – heraf 8,3 % af danskerne. Desværre har der hidtil manglet et uddybende overblik over hovedpinens diagnose, mekanisme og behandling – indtil nu, hvor ph.d.-studerende Sebastian Bao Dinh Bui (cand.scient.med.) ved Aalborg Universitet har forsøgt at undersøge dette i sin ph.d.-afhandling.

Sebastian vil på dette arrangement fortælle om sin forskning, og de resultater, han er kommet frem til – er der håb forud for alle dem, der vælger at holde efterårsferien i lokalområdet for at undgå at flyve og dermed få hovedpine?

Der vil være mulighed for at stille spørgsmål til Sebastian undervejs og til sidst.

Om Sebastian Bao Dinh Bui
Sebastian har en kandidatgrad i Medicin med Industriel Specialisering og en ph.d.-grad i Biomedicin fra Aalborg Universitet. Han arbejder til daglig som projektleder hos Lægemiddelstyrelsen. Ved siden af dette er han gæsteforsker ved Aalborg Universitet, hvor han fortsætter sin forskning om flyrelateret hovedpine. 

Til arrangementet vil der blive serveret mad og drikke i form af vand, kaffe, sodavand og diverse sandwich.

No show-gebyr
Vær opmærksom på, at der opkræves et no show-gebyr på 150 kr., hvis du udebliver uden afbud (afbuddet skal være modtaget senest den 22. oktober 2023)!

IDA Bioscience
IDA Bioscience er netværket for dig, der interesserer sig for biologi, bioteknologi og naturvidenskab generelt. Medlemskab er 
 (uanset om du er medlem af IDA eller ej). Du kan læse mere og melde dig ind her.
Og hvis du melder dig ind i netværket, inden du tilmelder dig dette arrangement, så deltager du gratis i dette (og netværkets kommende) arrangement(er)!

Ikke medlem af IDA?
For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online-tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister:
Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres endvidere navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke fremgå af deltagerlisten.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

150 kr.

Medlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

Hvornår

Onsdag den 25. oktober 2023
kl. 17.00 - 19.00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag den 24. oktober 2023 kl. 23.59

Afmeldingsfrist

Søndag den 22. oktober 2023 kl. 23.59

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

50

Ledige pladser

43

Arrangør

IDA Bioscience

Arrangementsnr.

349900
Login og se tilknyttede filer