Arrangement
Hvordan man rekrutterer i udlandet - med dansk etik
Få et indblik i hvordan Obmondo har løst udfordringen med at ansætte udenlandsk arbejdskraft, og samtidigt sikre rimelige arbejdsforhold, kvalitet og alt det vi er vant til med den anderledes kultur.
Tilmeldingsfrist: 23. marts 2026 kl. 23.55
IDA huset Aalborg, Aalborg
Fredag den 27. marts 2026
kl. 17.30 - 18.30
0,00 kr.
Dansk
Klavs Klavsen fik idéen til open source drift, compliance og sikkerhedssupport virksomheden Obmondo i 2018 - der skulle levere 24/7 Follow The Sun support - således at der altid var et team af Linux og Kubernetes teknikere på arbejde.
Det gjorde ansættelse internationalt et must-have - og da Klavs allerede havde en medarbejder fra Indien, valgte de at starte der.
Det tog nogle år at få en ansættelse til at fungere godt og de juridiske detaljer på plads, inkl. GDPR compliance krav - og sidenhen er der blevet udvidet med Argentina og Kenya.
Obmondo er en 100% remote virksomhed - så alle arbejder hjemmefra. Det er en stor udfordring, især sammen med de anderledes kulturer - og det er noget vi stadig arbejder med hele tiden.
At arbejde 100% hjemmefra, var uvant og faktisk svært at ansætte til i udlandet før Corona, men blev gjort betydeligt nemmere i udlandet pga. Corona.
Hør alt om udfordringerne og løsningerne vi har valgt - og stil spørgsmål til at få hjælp til at gøre det selv.
Efter foredraget er det muligt at deltage i IDA Selvstændig generalforsamling og deltage i en middag med bestyrelsen. For at deltage i generalforsamlingen tilmeld dig her: IDA Selvstændig Generalforsamling 2026
For at deltage i middagen vælg den option ved tilmeldingen til dette foredrag.
Priser
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Tilvalg
Vil du gerne blive til middagen der serveres kl 19:30? | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Vestre Havnepromenade 9, 3. Sal
9000 Aalborg
Hvornår
kl. 17.30 - 18.30