Arrangement

Kom i gang med Big Data analyse og Maskinlæring – Lav dit eget lab derhjemme

Kom i gang med Big Data analyse og Maskinlæring. Teknologierne er nu så modne, at du kan sætte eget (open source baserede) lab op derhjemme eller anvende værktøjerne i skyen. Vi giver en introduktion til teorien bag og fortæller hvordan (husk PC).

Tilmeldingsfrist: 25. oktober 2023 kl. 23.55

IDA Conference, København V

Torsdag den 26. oktober 2023

kl. 16.00 - 19.00

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

'Arrangement der kræver fagligt forhåndskendskab'

Big Data Analyse og Maskinlæring er hot, men også svært at komme i gang med uden vejledning. Vi giver en ultrakort indflyvning til Big Data og ML. Det primære fokus er på de statistiske analyseværktøjer, der benyttes til analysere Big Data eller til at designe
dybe neurale net til klassifikation af data.

På værktøjssiden vil der blive fokuseret på Python, men der vil også blive givet en kogebog til, hvordan man kommer i gang med R. Deltagerne sætter eget lab op på dagen (lokalt eller i skyen). Vi når – måske – et par øvelser. Og foreslår et antal øvelser, man kan fortsætte med derhjemme.

Vi slutter med en introduktion til den beslægtede (open source) faglitteratur, så deltagerne har et godt udgangspunkt for at søge mere viden.

Målgruppe:
Folk, der gerne vil være lidt klogere på Big Data analyse og ML og som gerne selv vil i gang med at eksperimentere med dataanalyse, herunder dataklassifikation.

Forudsætninger:
IT og matematik på alment ingeniørniveau

Hvis du kan huske lidt statistik er det endnu bedre.
Og kan du ligefrem lidt R eller Python er du rigtig godt med.
Men man behøver ikke at kunne det på dagen, det kan komme sidenhen, hvis du vælger at arbejde videre med det.

Husk PC!!  

Undervisere: John Aaasted Sørensen & Jacob Nordfalk


Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

Hvornår

Torsdag den 26. oktober 2023
kl. 16.00 - 19.00

Tilmeldingsfrist

Onsdag den 25. oktober 2023 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Onsdag den 25. oktober 2023 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

34

Arrangør

IDA IT

Arrangementsnr.

350219
Login og se tilknyttede filer