Arrangement
Løberen Skovmaren - Halvmarathon
Vi løber på gode grusveje i Store Dyrehave nær Hillerød 21,1 km. Det er skov hele vejen, men ellers er der tale om et helt normalt motionsløb. Sædvanligvis viser skoven sig fra sin allerbedste side med farvestrålende efterårsløv.
Tilmeldingsfrist: 12. oktober 2025 kl. 23.55
P-plads Overdrevsvejen, Hillerød
Søndag den 2. november 2025
kl. 11.00 - 14.00
120,00 kr. - 150,00 kr.
Dansk
LØBEREN SKOVMAREN - eller Skovmarathon, som det har heddet i mange år - fejrede i 2021 sit 25 års jubilæum og fortsætter frisk derudad. Vi glæder os hvert år til at se en masse glade løbere i skoven!
SKOVMAREN bliver arrangeret af en masse frivillige fra Farum Orienteringsklub og Tisvilde Hegn Orienteringsklub, der begge er meget rutinerede løbsarrangører, både af motionsløb og af orienteringsløb i alle afskygninger lige fra små træningsløb til verdensmesterskaber.
Overskuddet fra Skovmaren går til støtte af vores unge løbere til at udvikle sig både på nationalt og internationalt plan.
Arrangørerne gør altid deres bedste for at give alle en god oplevelse, og glæder sig til at arrangere LØBEREN SKOVMAREN for jer første søndag i november!
Der er godt 2 km fra Favrholm eller Hillerød S-togs station til stævnepladsen, hvor løbet starter.
Startnumrene UDLEVERES KUN på samlingspladsen/stævnepladsen – fra kl. 09.00
Der er flotte medaljer til alle gennemførende på hel- og halvmarathon.
Der benyttes IPICO-chip på skoen til tidtagning. Din tid starter, når du passerer startmåtten. Egen chip kan IKKE benyttes.OBS! Vær omhyggelig med at anbringe chippen rigtigt, dvs. på skoen og så vandret som muligt.Chip tildeles sammen med startnummer og skal afleveres efter brug. Chip-leje er inkluderet i prisen. Løbere, der ikke afleverer deres chip, vil blive afkrævet erstatning.
Se desuden skovmarathon.dk - der udbydes samme dag også andre distancer end halvmarathon - det oprettes der et anden IDA-arrangement senere. Hvis nogle er interesseret i at løbe en hel marathon (2 gange halvmarathonruten) - så skriv til mig, den udbyder arrangørerne med start kl 10.
Personlig bemærkning af IDA-arrangør Peter T. Christensen (ptc@m.ida.dk) der har løbet turen flere gange:
Det er en helt anderledes oplevelse end andre havlmarathons, da man komme rund i Store Dyrehave på kryds og tværs, og op og ned ad bakker, men der er mange lige strækninger. Der løbes forbi stjernen - skovens centrum tre gange, hvor der er vand og anden forsyning.
Bagefter kan man gå hjem og følge New York Marathon som altid afvikles samme dag.
Priser
Medlem af arrangør | 150 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 150 kr. |
Medlem | 150 kr. |
Seniormedlem | 150 kr. |
Studiemedlem | 120 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 220 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Store Dyrehave
3400 Hillerød
Hvornår
kl. 11.00 - 14.00