Arrangement

Lytter du for at svare – eller for at forstå?

Et inspirerende og lærende foredrag om kollegaskab, kommunikation og handlekraft, som giver dig viden og effektfulde redskaber med hjem. Lær at lytte for at forstå, og sig dét der skal siges. Bliv bekendt med ACTION-knappen! Det starter hos dig.

Tilmeldingsfrist: 12. september 2025 kl. 23.55

Værftet, Køge

Mandag den 29. september 2025

kl. 17.15 - 20.30

0,00 kr. - 450,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Aftenens oplæg ved konfliktcoach Frank Knudsen kommer ind på emner som:

Lytter du for at svare – eller for at forstå?
Når vi møder vores kollegaer i hverdagen, lytter vi så virkelig, med nysgerrighed og nærvær?
Frank Knudsen inviterer os til at trykke på pauseknappen. Ikke for samtalen, men på os selv. For det er først, når vi stopper op og lytter for at forstå, at vi skaber ægte kontakt og bygger stærke relationer. Det er dér, det gode kollegaskab begynder.

Får vi sagt det, der virkelig betyder noget?
Taler vi til, om eller med hinanden?
Frank Knudsen udfolder det tankevækkende begreb Cappuccino-kultur ud. Med humor og indsigt giver han os nye måder at tage snakkene på – også de svære. For når vi tør sige tingene højt og ærligt, skaber vi plads til tillid, trivsel og fælles retning.

Hvor retter du dit fokus, når modstanden melder sig?
Er det på alt det udenfor dig selv som kollegaer, rammer og omstændigheder, eller tør du vende blikket indad?
Lyt og skab det gode kollegaskab er Frank Knudsens hovedbudskab. Du skal tage ansvar, og agere med handlekraft og mod og kan dermed tage ejerskab for arbejdsglæde og samarbejde. For forandring starter ikke hos "de andre". Den starter hos dig.

Kender du ACTION-knappen? Eller er du kun bekendt med PYT-knappen?
Vi kender alle PYT-knappen, men Frank Knudsen er fan af noget mere virkningsfuldt: Actionknappen! Du får konkrete værktøjer med hjem, som du kan tage i brug med det samme. Små greb, der har stor effekt – alt sammen med ét mål: at give dig og dine kollegaer det bedst mulige arbejdsmiljø. 

Det bliver en spændende og interessant aften, hvor en af dagligdagens udfordringer bliver udfordret. 

Agenda:
17.15-17.30 Indskrivning
17.30-19.00 Foredrag med Frank Knudsen
19.00- 20.30 Forplejning og networking
20.30 Tak for i aften

Ses vi på Værftet i Køge?

Kontakt Mads Møller (40513994) fra IDA Sjælland Erhvervsudvalg for nærmere oplysninger.

Om Frank Knudsen:
Frank Knudsen er en karismatisk foredragsholder med baggrund som lærer, efterskolementor og certificeret master- og konfliktcoach. Han kombinerer teori med egne erfaringer med stress og livskriser og formidler med nærvær, humor og energi. I dag driver han en privat klinik og arbejder med unge og voksne i forandring. Franks foredrag giver konkrete redskaber til relationer, konflikthåndtering og trivsel og inspirerer til at tage ansvar og skabe stærke fællesskaber – både på jobbet og privat.

OBS: No-show gebyr på kr. 250

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

450 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Tilvalg

Ledsager

450 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Værftet
Carlsensvej 4
4600 Køge

Hvornår

Mandag den 29. september 2025
kl. 17.15 - 20.30

Tilmeldingsfrist

Fredag den 12. september 2025 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Fredag den 12. september 2025 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

20

Arrangør

Erhvervsudvalg, IDA Sjælland

Medarrangør

IDA LifeScience
Sydsjællands Afdeling, IDA Sjælland
IDA Proces
IDA Lederforum Hovedstaden

Arrangementsnr.

361964
Login og se tilknyttede filer