Arrangement

Netværksmøde om værdien af Porteføljeledelse

Projektporteføljeledelse – hvorfor, hvordan, og hvem kan have glæde af det?

Tilmeldingsfrist: 5. november 2024 kl. 23.55

IDA Conference, København V

Tirsdag den 12. november 2024

kl. 18.00 - 20.00

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Formål

Formålet med netværksmødet er at give porteføljeledere og projektledere et indblik i den nyeste internationale forskning og dets resultater inden for porteføljeledelse. 

Indhold

Netværksmødet vil bl.a. omhandle:

  • Projektporteføljeledelse – hvorfor, hvordan, og hvem kan have glæde af det?  
  • Processer i projektporteføljeledelse.
  • Værdien af projektporteføljeledelse. 
  • Er organisationen klar til porteføljeledelse – forudsætninger for porteføljeledelse?  

Udbytte

Du får inspiration via diskussioner til at

  • bruge organisationens ressourcer bedre og sætte de rigtige projekter i værk. 
  • revidere beslutningsprocesserne, styringsprocesserne og implementeringsprocesserne.
  • forberede en revision af organisationen.
  • se på de forretningsmæssige resultater, man kan opnå.
  • vurdere om ledelsen har de fornødne kompetencer.

Facilitatorer

Eva Riis er cand. polyt., Phd og lektor ved Center for Integrerende Innovationsledelse på SDU. Hun forsker i ledelse af projekter på organisationsniveau (Governance af projekter) og krydsfeltet mellem innovation og projekter. Eva har været med til at opbygge Master i Projekt- og Innovationsledelse og har desuden udviklet projektledelse som fag på universitetet for både bachelor og kandidatniveau. Til at bygge broen mellem teori og praksis, trækker Eva på erfaring med ledelse af projekter og porteføljer både i Danmark og EU.   

Anna Lund Jepsen, lektor ved Institut for Virksomhedsledelse på SDU. Anna har i mange år forsket og undervist i projektledelse på forskellige niveauer og har publiceret artikler i internationale tidsskrifter og flere bøger om projektledelse med baggrund i sin uddannelse som cand.merc., ph.d. For tiden underviser hun i projektledelse på HA, cand.merc. og akademisk overbygning i projektledelse, og hendes forskning angår engagement af interessenter gennem sociale medier samt projektporteføljeledelse.  

Bogen: Projektporteføljeledelse – hvorfor, hvordan, og hvem kan have glæde af det? 

Vil kunne købes til reduceret pris.   

Arrangør:

Finn Djurslev 

John Thomsen

Tilmelding

Ikke IDA-medlem: Er du ikke medlem af IDA? For at tilmelde dig skal du oprette en brugerprofil . Vær opmærksom på, at oprettelse af en brugerprofil giver dig adgang til IDA's online tjenester, men det gør dig ikke til medlem af IDA.

 

Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister

Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Ved nogle arrangementer udleveres endvidere navneskilt, hvor dit navn, titel og firma fremgår. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke fremgå af deltagerlisten.

Er du interesseret i at deltage i andre møder eller kurser?

Læs mere her: IDA Proces' Arrangementskalender 

Bliv medlem af IDA Proces netværket og opnå rabat på deltagelse i arrangementer og kurser. Medlemskab af IDA Proces er gratis for IDA-medlemmer.

For at få medlemskab: 

Log ind på ida.dk → Gå til 'Min Profil' → 'Netværk og Abonnementer'.

Alle kan gratis tilmelde sig IDA Proces' nyhedsbrev for at modtage fremtidige opdateringer.

Du kan også følge os på LinkedIn eller melde dig ind i vores Facebook-gruppe .  

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

Hvornår

Tirsdag den 12. november 2024
kl. 18.00 - 20.00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag den 5. november 2024 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Tirsdag den 5. november 2024 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

22

Arrangør

IDA Proces

Arrangementsnr.

355883
Login og se tilknyttede filer