Arrangement

Sådan fik kejseren vand

30 km uden for Rom placerede kejser Hadrian, fra 117 til 138 e.Kr., en sommerresidens. Oprindelig rummede komplekset ca. 30 bygninger på et over 100 hektar stort areal. Til residensens fontæner, kunstige søer og søer og store badeanlæg var der behov vand.

Tilmeldingsfrist: 29. november 2024 kl. 23.55

IDA Conference, København V

Mandag den 2. december 2024

kl. 16.00 - 18.30

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

30 km uden for Rom, nær byen Tivoli placerede kejser Hadrian, der regerede fra 117 til 138 e.Kr., en sommerresidens. Oprindelig rummede komplekset omkr. 30 bygninger på et over 100 hektar stort areal. I dag er der kun ruiner tilbage af det, der i dag kendes som Hadrians Villa – eller på italiensk, Villa Adriana. 

Til residensens imponerende fontæner, kunstige søer og store badeanlæg var der behov for enorme vandmængder. Derfor synes placeringen umiddelbart at være et dårligt valg, for de lokale vandressourcer var meget begrænsede. Hvordan og hvorfra disse store vandmængder blev tilført var dog efterhånden gået i glemmebogen. 

I en ny bog, der senere i år udgives fra Det Danske Institut i Rom forklarer en række danske forskere – på baggrund af mangeårige undersøgelser – hvordan kejseren fik sit vand. 

Projektets primus motor har været cand.mag. Jørgen Martin Hansen, der i mange år har interesseret sig for og studeret romersk vandforsyning, bl.a. ud fra et berømt værk af Sextus Julius Frontinus, der i år 97 e.Kr. var blevet udpeget som curator aquarum, eller direktør for Roms vandforsyning.I år 2000 fik Jørgen Martin Hansen sammen med en gruppe af danske, nordiske og internationale forskere en bevilling på ½ mill. kr. fra
Carlsbergfondet til at udføre studier i området syd for villaen med henblik på
at finde kilden til dens vandtilførsel.
  

Det er lykkedes HITEK at få Jørgen Martin Hansen til at komme og fortælle om resultaterne af disse studier. Som bonus deltager også en anden af projektets personer
geografen, cand.scient. Mikkel Wendelboe Toft, som med brug af GIS og GPS etablerede projektets 32 målepunkter i og uden for Hadrians Villa.
  

Inden foredraget serveres glögg og æbleskiver fra kl.
16.00 – også alkoholfri glögg.
  

Du behøver ikke være IDA medlem for at deltage i arrangementet. Tryk på tilmelding og opret dig, så er du tilmeldt arrangementet.

_____________________________________________________


GÅ IKKE GLIP AF NOGET

Tilmeld dig vores nyhedsmail. Så går du ikke glip af alle de spændende kurser, konferencer, gå hjem-møder og virksomhedsbesøg, vi afholder hvert år.

TILMELD DIG HER

Du kan sagtens modtage nyhedsmailen, selvom du ikke er IDA medlem - det er åbent for alle.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Tilvalg

Ledsager

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Se mødetavlen

Hvornår

Mandag den 2. december 2024
kl. 16.00 - 18.30

Tilmeldingsfrist

Fredag den 29. november 2024 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 1. december 2024 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

154

Arrangør

IDA - Historisk Teknologi, HITEK

Arrangementsnr.

355100
Login og se tilknyttede filer