Arrangement

Skotsk symfoni og Sylfiden - Balletforestilling på Gamle Scene - Kongens Nytorv

Det skotske højland er i centrum, når George Balanchines værk Skotsk symfoni nu for første gang danses sammen med dets inspirationskilde, August Bournonvilles ultraromantiske ballet Sylfiden. Gode pladser Række 4-9

Tilmeldingsfrist: 4. september 2023 kl. 23.55

Gamle Scene, Det kongelige Teater, , København K

Torsdag den 21. september 2023

kl. 19.30 - 22.45

650,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Der er dobbelt op på ballet, når George Balanchines Skotsk symfoni og August Bournonvilles Sylfiden indtager scenen.

Det skotske højland er i centrum, når George Balanchines værk Skotsk symfoni nu for første gang danses sammen med dets inspirationskilde, August Bournonvilles ultraromantiske ballet Sylfiden. Du får hele to balletter i én med denne balletforestilling. 

Balanchine tilbragte et par af sine unge år i København, og her blev han fascineret af Bournonvilles koreografi – det mimiske udtryk, den ubesværede elegance og de hurtige fødder. Dette ses tydeligt i hans ballet Skotsk symfoni, der aldrig tidligere har været danset i Danmark, og som er inspireret af det skotske landskabs storhed og af de pompøse militærparader med sækkepiber og sus i kiltene.

I Bournonvilles skotske tragedie Sylfiden sover James natten før sit bryllup i sin lænestol, da han pludselig vækkes af det mest forførende, bevingede væsen. Kan man stikke af fra sin kommende brud, fordi man brat forelsker sig i sådan et overjordisk væsen? Det kan James, for da den smukke sylfide puster blidt til ham, kan han bare ikke lade være.

Selv om Sylfiden er næsten 200 år gammel, har den stadig en friskhed, der kan fascinere os i dag. Historien om James, den sværmeriske sylfide og den onde heks er en tidløs fabel om uforløste længsler og drømme om alle de uimodståelige muligheder, der måske findes ikke så langt fra ens kedelige hverdag, hvis man tør give sig hen til dem.

Skotsk symfoni:

Koreografi: George Balanchine

Musik: Felix Mendelssohn Bartholdy

Scenografi og kostumedesign: Mikael Melbye

Lysdesign: Michael Radl

Sylfiden:

Koreografi: Nikolaj Hübbe, efter August Bournonville

Scenografi og kostumedesign: Anja vang Kragh og Mia Stensgaard

Lysdesign: Åsa Frankenberg

Dirigent: Martin Yates

____________________________________________

IDA Ansvarlig: Marie Louise Esbech - tlf 28 43 24 26

Forestillingen starter kl 20 og vi mødes kl 19:30, hvor jeg udleverer billetter med afkrydsning. 

Forventet varighed: 2 time(r) og 45 minutter inkl. 2 pauser

Jeg sender en email ud et par dage før. Vi mødes i en af pauserne.

Gode pladser Række 4-9

Priser

Ledigt IDA-medlem

650 kr.

Medlem

650 kr.

Seniormedlem

650 kr.

Studiemedlem

650 kr.

Tilvalg

Ledsager

750 kr.

Ung under 25 år

490 kr.

Barn op til 12 år

410 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Gamle Scene, Det kongelige Teater,
Kongens Nytorv 9
1050 København K

Hvornår

Torsdag den 21. september 2023
kl. 19.30 - 22.45

Tilmeldingsfrist

Mandag den 4. september 2023 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Fredag den 30. juni 2023 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

15

Ledige pladser

8

Arrangør

Furesø-Egedal Afdeling, IDA Nordsjælland

Arrangementsnr.

349795
Login og se tilknyttede filer