Arrangement

Søren Huss med spisning på Azzurra Nordkraft

Søren Huss fortsætter sin succesrige rejse gennem landet og de danske spillesteder i efteråret 2026. Denne gang med stort band! Vi glæder os allerede til at høre ham på Skråen - det kan kun blive godt. Inden koncerten spiser vi på Azzurra i Nordkraft

Tilmeldingsfrist: 12. april 2026 kl. 23.55

Azzurra Nordkraft, Aalborg

Lørdag den 28. november 2026

kl. 18.00 - 23.00

470,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

IDA inviterer til koncert med Søren Huss på Skråen. Inden koncerten skal vi spise og det bliver på Azzura i Nordkraft - vi skal her nyder deres lækre pizza og salat-buffet. Når vi er mætte er vi heldigvis tæt på Skråen og klar til at høre noget dejligt musik.

Siden foråret 2025 har Søren Huss turneret landet rundt med konceptet Alene på scenen. Her har han spillet for fulde sale, fra de største koncertsale til kirker og musikhuse, alt sammen kendetegnet ved udsolgte koncerter og store anmelderroser. Publikum såvel som anmeldere har taget det intime format til sig, hvor Huss, alene med klaver og guitar, inviterer publikum ind i sit stærke sangkatalog, senest udvidet med albummet Vi fik mere, end vi kom for (2024). Albummet blev indspillet i Farvemøllen i København og rost til skyerne af toneangivende medier.

”Hvornår er musik fremragende, hvornår er den god, nogenlunde vellykket eller yderst tvivlsom? Der er mange kriterier, men hvis den vækker følelser, rammer én så hårdt i maven, som dette – så afgjort det foreløbigt stærkeste udspil fra Søren Huss – så er der ikke andet at gøre end at kvittere med sjældne seks af seks mulige stjerner.”

Når den anmelderroste sanger og sangskriver i efteråret 2026 igen drager på turné, bliver det de danske spillesteder, der får æren. Denne gang i selskab med sit store band, bestående af Lars Skjærbæk (guitar), Morten Jørgensen (bas), Jesper Elnegaard (trommer), Christian Balvig (keys), Susanne Wium (keys og kor) og Marie Hageltorn Christiansen (guitar, keys og kor).

Prisen for billet(ståpladser, pizza og salatbuffet er kr. 470. Drikkevarer er for egen regning. Der kan tilmeldes en ledsager pr. IDA-medlem. Ved behov kan arrangør kontaktes på charlotzen snabels yahoo.dk

Priser

Ledigt IDA-medlem

470 kr.

Medlem

470 kr.

Seniormedlem

470 kr.

Studiemedlem

470 kr.

Tilvalg

Ledsager

470 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Azzurra Nordkraft
Kjellerups Torv 3
9000 Aalborg

Hvornår

Lørdag den 28. november 2026
kl. 18.00 - 23.00

Tilmeldingsfrist

Søndag den 12. april 2026 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Mandag den 1. juni 2026 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

30

Ledige pladser

28

Arrangør

Aalborg Afdeling, IDA Nord

Arrangementsnr.

365700
Login og se tilknyttede filer