Arrangement
Svær akut hjerneskade: Hvad er det, og hvordan behandles det?
Bliv klogere på, hvordan man behandler svær akut hjerneskade på intensivafdelinger og neurointensivafdelinger i dag. Vi vil derudover se på mulige behandlinger i fremtiden, og hvad man kan gøre i forhold til forebyggelse.
Tilmeldingsfrist: 22. april 2025 kl. 23.00
IDA Conference, København V
Onsdag den 23. april 2025
kl. 17.00 - 19.20
0,00 kr.
Dansk
Patienter med svær akut hjerneskade behandles i dag typisk på intensiv- eller neurointensivafdelingen på et hospital.
Til dette foredrag vil Kirsten Møller, professor ved Rigshospitalet fortælle om, hvad der sker ved en akut hjerneskade, og hvad vi gør for at opnå, at patienterne kommer sig bedst muligt? Hvilke behandlinger kan komme på tale i fremtiden, og hvordan finder vi ud af, om de virker? Og kan man selv gøre noget for at undgå at pådrage sig en svær hjerneskade?
- Forplejning/fødevareallergi: Udover kaffe/te byder vi på sandwiches. Oplys venligst senest den 6. april til amb@ida.dk, hvis du er overfølsom for bestemte fødevarer eller ønsker en vegansk sandwich.
- NO SHOW: Der vil blive pålagt et ”no-show”-gebyr på 150 kr. ved udeblivelse uden afbud.
Arrangementet afholdes i samarbejde med Forskningens Døgn, en landsdækkende videnskabsfestival, der skaber mødesteder mellem forskere og borgere Læs mere om Forskningens Døgn
Grafik: Shutterstock
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Hvornår
kl. 17.00 - 19.20
Tilmeldingsfrist
Afmeldingsfrist
Arrangementssprog
Antal tilmeldte
Arrangør
Medarrangør
IDA Bioscience
DIMA, IDA København