Arrangement
Sydafrikansk Winemakers Dinner
Legendariske Rubert og Rothschild fra i Sydafrika/Frankrig er nu repræsenteret i Danmark af SA-Wine. Derfor afholder de Winemakers Dinner i Cirkel Ordenen Selskabslokaler på Frederiksberg. Restauratør Peter Hansen fremtrylle hertil en fire-retters menu
Tilmeldingsfrist: 27. februar 2026 kl. 23.55
Cirkel Ordenen Selskabslokaler, Frederiksberg
Fredag den 13. marts 2026
kl. 18.30 - 21.00
840,00 kr.
Engelsk
I efteråret 1997 gik et prestigefyldt par – den afdøde Dr. Anton Rupert fra Sydafrika og den afdøde Baron Edmond de Rothschild fra Frankrig – sammen for at etablere Rupert & Rothschild Vignerons, og dermed opfyldte de en fælles vision.
En drøm om at skabe ikoniske sydafrikanske vine af exceptionel kvalitet, beseglet med et løfte om at opretholde en urokkelig dedikation til præcision og perfektion. I dag står den næste generation af Rupert- og Rothschild-familierne som portvogterne til deres fædres arv.
Den 13/5 kan vi smage deres vine hos Peter Hansen hos Cirkel Ordenen Selskabslokaler på Frederiksberg. I samarbejde med Peter sammensætter vi en dejlig menu med Rupert & Rothschild’s fantastiske vine til og Global Sales & Marketing Manager, Carla Malherbe, fra Rupert & Rothschild kommer og fortæller om deres vine.
Jeg (jeres IDA-arrangør Peter T. Christensen) har været på deres "slot" i Franschhoek, Sydafrika, hvor man kunne smage deres forskellige kvalitets vine, som absolut kan anbefales.
Priser
Medlem af arrangør | 840 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 840 kr. |
Medlem | 840 kr. |
Seniormedlem | 840 kr. |
Studiemedlem | 840 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 950 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Falkoner Allé 96
2000 Frederiksberg
Hvornår
kl. 18.30 - 21.00