Arrangement
Trusler fra Rummet v/Michael Linden-Vørnle, DTU Space
I vores dagligdag tænker vi nok ikke så meget over, at vores hjemplanet, Jorden, er en del af universet – på godt og ondt.
Tilmeldingsfrist: 18. august 2026 kl. 17.29
IDA Conference, KBH V
Tirsdag den 18. august 2026
kl. 17.30 - 19.30
0,00 kr. - 100,00 kr.
Dansk
I vores dagligdag tænker vi nok ikke så meget over, at vores hjemplanet, Jorden, er en del af universet – på godt og ondt. Der er trusler fra rummet, der kan påvirke vores hverdag og endda kan være så ekstreme, at det kan have alvorlige konsekvenser for vores samfund, ja endda hele vores civilisation. De væsentlige trusler er: udbrud på Solen, truende asteroider og kometer, menneskeskabt rumskrot samt partikelstråling.
I foredraget vil astrofysiker Michael Linden-Vørnle fra DTU Space give os indblik i truslerne fra rummet og de tiltag, der gøres for at beskytte os alle imod dem.
Der vil være mulighed for at stille spørgsmål til foredragsholderen.
Program:
17.00 - 17.30 Sandwich og drikkevarer
17.30 - 18.15 Velkomst v/Henni Kanstrup fra IDA Space, efterfulgt af foredrag 1. del v/Michael Linden-Vørnle, DTU Space
18.15 - 18.45 Pause med RUM-kugler - IDAs berømte romkugler! - samt drikkevarer
18.45 - 19.30 Foredrag 2. del v/Michael Linden-Vørnle, DTU Space
Ved gratis indmeldelse i det frivillige netværk "IDA Space" (på https://ida.dk/ida-space ) kan du derefter tilmelde dig gratis til dette arrangement under "Medlem af arrangør".
Foto: Michael Linden-Vørnle
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 100 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebod Brygge 31-33
1780 KBH V
Hvornår
kl. 17.30 - 19.30