Arrangement
Vine fra Toscana, middag og besøg af Laura
Noget af det bedste vin i Toscana laves af Laura fra Fugnano wine. Hun kommer fra Sicilien, men arvede en gård i Norditalien og skabte et godt miljø og kvalitetsvine. Deltog i dansk TV-udsendelse for ca. 10 år siden. Der er 4 retters menu til de 5 vine.
Tilmeldingsfrist: 9. november 2023 kl. 23.55
Kokke-Smedjen, København Ø
Torsdag den 16. november 2023
kl. 18.30 - 21.00
610,00 kr.
Dansk
Fugnano wine er:
Lille kvalitetsgård beliggende ved San Gimignano. Vinmarkerne ligger i en højde af 350 meter over havets overflade. Med den rust-røde jord, midt mellem grønne cypresser, fyrretræer og grønne olivenlunde, hersker idyl og vindyrkning. Den gamle pilgrimsrute ”Via Prancigena” forbinder disse vinmarker med San Gimignano, igennem tiderne har folk valfartet til denne maleriske egn. De smukke tårne som er kendt verden over er til perfekt skue fra Fugnano ejendommen. Er bedømt til, at være blandt de smukkeste steder i Italien. Fugnano råder over 24 hektar vinmarker. Mest kendt er den hvide drue, Vernaccia di San Gimignano, men også Sangiovese til rødvinen, Chianti Colli Senesi. Se Fugnano's hjemmeside
----
Laura fra Fugnano kommer til København for at præsentere alle sine nyeste årgange. Arrangementet foregår hos Kokke-Smedjen i Ragnagade 7, 2100 København Ø Aftenens italienske menu:
Tun-carpaccio med løvstikkepesto, friterede kapers og karse
Vin: Vernaccia di San Gimignano DOCG 2022
Tigerrejer med aioli
Vin: Donna Gina Vernaccia DOCG 2021
Risotto på græskar og pancetta
Vin: Chianti Colli Senesi DOCG 2022
Ossobuco med pommes pure og gremolata
Vin: Donna Gina 2020 og Legami 2020
Der udloddes et ophold på Lauras Agriturismo på denne aften.
Priser
Medlem af arrangør | 610 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 610 kr. |
Medlem | 610 kr. |
Seniormedlem | 610 kr. |
Studiemedlem | 610 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 710 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Ragnagade 7
2100 København Ø
Hvornår
kl. 18.30 - 21.00