Arrangement
Visible mending - skab unikt tøj, workshop
Smukke broderier, der forlænger dit tøjs levealder, eller en unik taske? Kom med til workshop hos Lisa i butik "håndlavet af", hvor vi skal lære teknikkerne
Tilmeldingsfrist: 10. oktober 2023 kl. 12.45
Håndlavet af, Aalborg SØ
Tirsdag den 10. oktober 2023
kl. 19.00 - 22.00
110,00 kr.
Dansk
Visible Mending Workshop: Skab personlige og unikt tøj med broderi og patching
Lær hvordan du kan tage dine slidte og beskadigede tekstiler og forvandle dem til personlige og unikt tøj med visible mending.
Denne workshop vil introducere dig til forskellige broderi- og patching-teknikker, der gør det muligt for dig at skabe smukke og funktionelle reparationer på dit tøj, dine tasker og andre tekstiler.
Vi vil starte med en introduktion til visible mending og dens historie, og derefter vil vi undersøge forskellige materialer og udstyr, som du vil bruge under workshoppen. Vi vil også diskutere design aspektet og hvordan du kan tænke kreativt for at skabe unikke og personlige stykker.
Derefter vil vi dykke ned i praktisk træning, hvor du vil lære forskellige broderi- og patching-teknikker, bland andet den traditionelle japanske broderiteknik Sashiko. Du vil have mulighed for at øve dig på dine egne materialer og skabe en eller flere visible mending-projekter.
Workshoppen er for alle, uanset om du er begynder eller mere erfaren med broderi og patching. Vi vil inkludere grundlæggende trinvise instruktioner og tips til at hjælpe dig med at komme i gang.
Vær forberedt på at forlade workshoppen med en nyfunden kærlighed til visible mending og masser af inspiration til at skabe personlige og unikke stykker.
Tilmeld dig nu for at lære synlige reparationsteknikker og skabe smukke og funktionelle klædnings stykker af dit eget slidte tøj og andre tekstiler.
Prisen for dette er kun kr.110 og inkluderer workshop, kaffe/the og kage. Du må gerne tage dit eget tøj/lapper med, men ellers har Lisa også materialer
Ved spørgsmål kan arrangør kontaktes: charlotzen@yahoo.dk
Priser
Ledigt IDA-medlem | 110 kr. |
Medlem | 110 kr. |
Seniormedlem | 110 kr. |
Studiemedlem | 110 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 110 kr. |
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:
Praktiske Informationer
Hvor
Grønlands Torv 1
9210 Aalborg SØ
Hvornår
kl. 19.00 - 22.00