Anders Kristian Munk

Professor, Danmarks Tekniske Universitet

Anders Kristian Munk

Anders Kristian Munk holder oplæg på Technomania den 30. september kl. 10.45 på 360° Stage – navigated by itm8.

Kunstig intelligens – kan vi tale om det?? 

Kunstig intelligens er på alles læber og har været det siden sprogmodellerne for alvor ramte gaden i 2022. Men hvad er det egentlig for nogle teknologier, vi taler om? Hvad er det, vi bekymrer os om?

Hvad er det, ingen gider snakke om, og hvilke konsekvenser har det? Kan vi overhovedet finde ud af at tale om det? Få det store overblik over debatten om kunstig intelligens i samfundet og kom med ind i maskinrummet bag forskernes arbejde med at kortlægge den.  

Bio: 

Anders Kristian Munk er Professor i Computationel Antropologi på DTU, ekspert i kontroverser om nye teknologier i samfundet, og leder af The Observatory for Human-Centred Engineering (ECHOlab).