Arrangement

Comedy: Christian Fuhlendorff – Hverdagshelt

Christian Fuhlendorff er tilbage med onemanshowet Hverdagshelt! Helt uden dybe budskaber eller rød tråd vil han bare have dig til at grine af børneopdragelse fra sengen, andres Tinder-historier og livet som træt mand i Crocs.

Tilmeldingsfrist: 10. januar 2027 kl. 23.55

Jysk Musikteater, Silkeborg

Torsdag den 25. februar 2027

kl. 19.00 - 21.30

180,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Kom med IDA Silkeborg på Jysk Musikteater i Silkeborg og se Christian Fuhlendorffs nye onemanshow: Hverdagshelt

Der er det der øjeblik, ikke? Hvor du indser, at lægen er yngre end dig. Politibetjenten, der stopper dig, begyndte i folkeskolen, da du selv gik ud. Og en fra din gamle klasse er blevet noget så gammelt og støvet som minister. Og du tænker: Hvornår skete det? Hvornår blev jeg den gamle i rummet? Og det værste er – jeg gjorde ingenting. Jeg dukkede bare op, og pludselig var jeg 44.

Forresten – der er jo ikke nogen, der læser de her tekster, vel? Lad os være ærlige. Hvis du er endt her, så har du allerede besluttet dig for, om du vil se showet. Ingen har nogensinde læst en tekst og tænkt: “Jeg var egentlig ligeglad med ham, men hold kæft en fængende beskrivelse. Lad os købe den billet.” – Men nu er du her, så vi kan lige så godt fortsætte.

Det startede med Det er sjovt. Så kom Ærligt talt. Og nu slutter trilogien med Hverdagshelt. Ingen budskaber. Ingen rød tråd. Ingen “rejse”. Jeg gider ikke lære jer noget, for jeg vil bare have, vi griner.

Showet handler om det. Om at være far og blande sig i opdragelsen – inde fra sengen. Ikke fordi jeg er særligt engageret, men fordi ungernes råben vækkede mig. Om at leve hele sit datingliv gennem de unge kollegaers Tinder-historier. Om at høre en ung fyr præsentere løsningen på verdens problemer, mens man bare sidder og tænker: “Det har vi prøvet. Det virkede heller ikke dengang.”

Nå – læser du stadig? Det havde jeg faktisk ikke regnet med. Imponerende.

Det handler også om ugens bedste øjeblik: Køreturen hjem fra en fest, hvor man sammen med sin kone evaluerer alle de andre gæster. Og om at være den familie på vejen, der råber allerhøjest ad sine egne børn.

For sandheden er, at vi alle sammen troede, vi skulle være superhelte. Og se os nu. En flok mænd i Crocs, hvis største drøm er ti minutters uforstyrret fred på toilettet. Ikke Batman. Ikke Spider-Man. Bare en helt almindelig fyr, der er for træt til at redde verden, men som alligevel gør sit bedste for at passe på dem, han elsker.

Du er her stadig! Hold da op. Jeg går ud fra, at du også læser IKEA-manualen hele vejen igennem, før du går i gang! Den slags mennesker har jeg respekt for.

Måske er det i virkeligheden det, en hverdagshelt er.

…Eller også skulle du bare have købt den billet. Det havde været hurtigere.

OBS.: Vi mødes ved indgangen tættest på garderoben, hvor billetterne vil blive udleveret. Udlevering af billetterne sker fra 19.00-19.15 og showet starter kl. 19.30

Priser

Ledigt IDA-medlem

180 kr.

Medlem

180 kr.

Seniormedlem

180 kr.

Studiemedlem

180 kr.

Tilvalg

Ledsager

320 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Jysk Musikteater
Papirfabrikken 80
8600 Silkeborg
Billetter udleveres lige inden for indgangen, der ligger tættest på garderoben.

Hvornår

Torsdag den 25. februar 2027
kl. 19.00 - 21.30

Tilmeldingsfrist

Søndag den 10. januar 2027 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 10. januar 2027 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

30

Ledige pladser

29

Arrangør

Silkeborg Afdeling, IDA Vestjylland

Arrangementsnr.

369105
Login og se tilknyttede filer