Arrangement
Dinesen/AC/Sonne - Jazzmusik i Trommen Hørsholm
Glæd dig til at opleve denne supertrio, der tæller nogle af Danmarks mest kreative og alsidige musikere.Trioen spiller energiske originaler og musik fra traditionen med åbent sind og stor kærlighed. Vi mødes inden koncerten til Pizza
Trommen, Hørsholm
Fredag d. 26. april 2024
Kl. 18:00 - 22:05
Fra 100 kr.
Saxofonisten Jakob Dinesen og bassisten Anders AC Christensen samarbejdede allerede i 90érne i det legendariske fusionsorkester” Once Around The Park” og har siden haft internationale hyperaktive karrierer i toppen af jazz, pop, rock, afro and beyond. Jakob Dinesen har spillet med eliten indenfor jazz og pop and beyond de sidste 30 år, bl.a Hugo Rasmusssen, Thomas Helmig, Thomas Blachman, Kira Skov og utallige andre. "Dino" har vundet mange priser bl.a. for hans udgivelser med internationale stjerner.
Anders “AC” Christensen er uden tvivl den højest ansete bassist i landet og turnerer med internationale stjerner som Jakob Bro og Joe Lovano.
Nu har de fundet sammen med trommeslageren, sangeren og multiinstrumentalisten Laust Sonne, der er kendt for sine innovative popudgivelser og som trommeslager i Danmarks største Rock-band D.A.D.
Trioen spiller energiske originaler og musik fra traditionen med åbent sind og stor kærlighed.
I 2021 udgav trioen albummet “Blessings” på pladeselskabet April Records. Efterfølgeren “Moonlight Drive“ er nu udkommet til begejstrede anmeldelser.
Sal: Stortrommen - Varighed ca. 2 timer inkl. pause
IDA Ansvarlig: Marie Louise Esbech - tlf 28 43 24 26
Koncerten starter kl 20, men vi mødes kl 18 - Jeg sender en email ud med info et par dage før. Vi spiser pizza sammen inden koncerten
Tag IDAs arrangementer med i lommen
Download IDA-appen - så har du altid alle dine arrangementer og rabatkoder til dine medlemsfordele ved hånden.
Hvor
Trommen
Bibliotekstorvet 1
2970 Hørsholm
Hvornår
Fredag d. 26. april 2024
Kl. 18:00 - 22:05
Pris
Ledig
100 kr.
IDA-medlem
100 kr.
Seniormedlem
100 kr.
Studiemedlem
100 kr.
Tilmeldingsfrist
Søndag d. 07. april 2024
Kl. 23:55
Antal pladser
40
Ledige pladser
3
Tilvalg
Ledsager
160 kr.
Arrangementsnr.
352720
Dokumenter på Mit IDA
Filhenvisningen fejlede.
Prøv at genindlæse siden.