Arrangement

Er Danmark rustet til tidens trusler?

Er Danmark forberedt på de trusler der kan opstå, og er forsvaret forberedt til at indgå i et nyt samlet totalberedskab? Hvordan kan et samarbejde på tværs af forsvaret og andre myndigheder forebygge og håndtere hybride angreb mv. mod Danmark?

Tilmeldingsfrist: 30. oktober 2026 kl. 22.55

IDA Conference, København

Tirsdag den 3. november 2026

kl. 07.00 - 15.00

250,00 - 500,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

IDA Militærteknik-konference, 3. november 2026

Danmark står over for et mere sammensat og uforudsigeligt trusselsbillede. Kritisk infrastruktur, havne, energiforsyning, kommunikationsforbindelser, luftrum og maritime områder kan udsættes for påvirkning, overvågning, sabotage, droner, cyberangreb og andre former for gråzoneaktiviteter. Truslerne bevæger sig på tværs af myndighedsområder og domæner og stiller nye krav til situationsforståelse, overblik beslutningshastighed, teknologisk robusthed og samarbejde mellem Forsvaret, myndigheder, industri og civilsamfund.

Er Danmark forberedt på de trusler der kan opstå og er forsvaret forberedt til at indgå i et nyt samlet totalberedskab? Og hvordan kan et samarbejde på tværs af forsvaret andre statslige myndigheder, kommuner, virksomheder og civilorganisationer opdage, forebygge og håndtere hybride angreb mod Danmark?

Ressourcerne til at analysere scenarier, planlægge indsatser og til at uddanne, øve og træne for Forsvarets personale på hybridkrig, store naturkatastrofer og krig findes ikke, og har ikke gjort det siden man i Danmark i 1990'erne på politisk plan nedlagde Totalforsvaret og afskrev krig og krigslignende hændelser i Danmark som en risiko.

 Ole Mere end fire år med krig på Europas østfront har nu ændret det billede markant, og vi oplever et komplekst trusselsbillede, hvor også danske farvande og dansk infrastruktur er i Vladimir Putins sigtekorn. Rusland og Europa – og ikke mindst Danmark – står stadig stejlere over for hinanden, og de fredsforhandlinger, som Donald Trump har forsøgt at få på gled, er der ingen, der ved, hvor lander.

 Men uanset udsigterne – om det er en fortsat langvarig krig eller en skrøbelig våbenhvile – så er det vigtigt, at vi bliver klogere på vores egen omverden.  Truslen mod Danmark i det fjerde år af den igangværende krig i det østlige Europa er fortsat kompleks, men hvordan kan i Danmark blive rustet til at håndtere angreb fra en fjendtlig magt. Angreb, som ikke nødvendigvis kun udføres med artilleri og missiler, men også med elektronisk krigsførelse og droner.

 Det er ikke sådan, at vi dagligt overflyves af russiske bombefly, men vi ser elektroniske virkemidler, som viser, at vi i Danmark er under observation Rusland på grund af vores placering  og indgangen til Østersøen, så den igangværende oprustning  af forsvaret med nye kapaciteter og en ny tilgang er tiltrængt.

Konferencen sætter fokus på, hvordan Danmark kan styrke sit forsvar mod komplekse trusler. Hvilke kapaciteter og systemer bliver nødvendige? Hvordan beskytter vi kritisk infrastruktur på land, til søs og under havoverfladen? Hvordan skaber vi et mere sammenhængende samspil mellem civile og militære aktører? Og hvilken rolle spiller nye teknologier, herunder sensorer, droner, autonome systemer, kunstig intelligens og elektronisk krigsførelse?

Dagen samler forskere, myndigheder, Forsvaret og industrien til debat om samfundssikkerhed, militær relevans og konkrete teknologiske løsninger.


Program. (Foreløbigt).

08.00-09.00
Registrering, morgenmad, Networking og udstilling.

09.00-09.15
Velkomst ved formand, IDA Militærteknik/præsentation af Keynote Speaker 1. del.

09.15-0945

Keynote 1. del: Samfundssikkerhed i en tid med komplekse trusler

Keynote Speaker: TBD

Hvordan har det danske trusselsbillede ændret sig? Hvilke sårbarheder opstår i et højteknologisk og tæt forbundet samfund? Og hvordan kan totalforsvar, beredskab og samfundssikkerhed udvikles, så de matcher en situation præget af usikkerhed, hybride påvirkninger og afhængighed af kritisk infrastruktur?

Kort Q&A.

09.45-10.00

Pause (kaffe og Networking).

10.00-11.30

SESSION 1: Trusselsbilledet og det samlede forsvar

Komplekse trusler rammer sjældent ét sted og én sektor ad gangen. Denne session ser på forbindelserne mellem sikkerhedspolitik, samfundssikkerhed, kritisk infrastruktur og beredskab. Hvad skal Danmark kunne opdage, forstå og reagere, når hændelser udvikler sig på tværs domæner og informationsmiljøer?

10.00-1045

Oplæg og efterfølgende paneldebat

Nedenfor anførte oplægsholdere giver indledningsvis et ca. 10. min. oplæg. 

Oplægsholdere:

  1. Beredskabsstyrelsen (TBD).
  2. Forsvarsakademiet (TBD).
  3. Saga Labs  (TBD).
  4. Energistyrelsen/Energinet (TBD).

10.45-11.30
Paneldebat: Moderator, Keynote speaker 1. del.

Hvordan fremtidssikrer Danmark Forsvarets kapaciteter og handlekraft i et mere komplekst trusselsbillede? Hvem har ansvaret, når truslen krydser sektorgrænserne?

11.30-12.30
Frokost og Networking

12.30-15.00

Præsentation af Keynote Speaker 2. del.

12.30-13.00

Keynote 2. del: Fra teknologiudvikling til militærkapaciteter

Keynote Speaker: TBD

Hvordan kan Forsvaret, universiteterne og industrien arbejde tættere sammen om at udvikle, afprøve og indføre løsninger mod komplekse trusler? Sessionen ser særligt på droneforsvar, sensorer, elektronisk krigsførelse og nye ubemandede systemer.

Kort Q&A.

13.00-15.00

Oplæg og efterfølgende paneldebat

Nedenfor anførte oplægsholdere giver indledningsvis et ca. 20. min. oplæg. 

Oplægsholdere:

  1. Weibel Scientific A/S. (TBD).
  2. My Defence. (TBD).
  3. Stormboarn. (TBD).
  4. Forsvarets innovations unit (DDIU). (TBD).

14.30-15.15

Paneldebat: Moderator, Keynote speaker 1. del.
Hvordan får vi forskning, industri og Forsvaret til at udvikle og omsætte løsninger hurtigere?

15.15-15.20

Afslutning ved formand IDA Militærteknik.

15.20-16.00

Reception & Networking.


Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

500 kr.

Firmamedlem

400 kr.

Medlem af arrangør

250 kr.

Ledigt IDA-medlem

300 kr.

Medlem

300 kr.

Seniormedlem

300 kr.

Studiemedlem

250 kr.

Tilvalg

Ledsaget

500 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31
1560 København
Heldagskonference. - Morgenmad fra kl. 08:15

Hvornår

Tirsdag den 3. november 2026
kl. 07.00 - 15.00

Tilmeldingsfrist

Fredag den 30. oktober 2026 kl. 22.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 1. november 2026 kl. 22.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

100

Ledige pladser

99

Arrangør

IDA Militærteknik

Arrangementsnr.

367877
Login og se tilknyttede filer