Arrangement

Er Danmark rustet til tidens trusler?

Er Danmark forberedt på de trusler der kan opstå,, og er forsvaret forberedt til at indgå i et nyt samlet totalberedskab? Hvordan kan et samarbejde på tværs af forsvaret og andre myndigheder forebygge og håndtere hybride angreb mod Danmark?

Tilmeldingsfrist: 30. oktober 2026 kl. 22.55

IDA Conference, København

Tirsdag den 3. november 2026

kl. 07.00 - 14.30

250,00 - 500,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Krig og anslag mod kritisk infrastruktur som broer, kraftværker og transformatorstationer er blevet en del af det aktuelle trusselsbillede mod Danmark. Det kræver masser af reservedele og forberedelse – og det er ikke alene et ansvar for forsvaret, men for hele samfundet.

Er Danmark forberedt på de trusler der kan opstå og er forsvaret forberedt til at indgå i et nyt samlet totalberedskab? Og hvordan kan et samarbejde på tværs af forsvaret og andre statslige myndigheder, kommuner, virksomheder og civilorganisationer opdage, forebygge og håndtere hybride angreb mod Danmark?

Ressourcerne til at analysere scenarier, planlægge indsatser og til at uddanne, øve og træne for forsvarets personale på hybridkrig, store naturkatastrofer og krig findes ikke, og har ikke gjort det siden man i Danmark i 1990'erne på politisk plan nedlagde Totalforsvaret og afskrev krig og krigslignende hændelser i Danmark som en risiko.

Mere end fire år med krig på Europas østfront har nu ændret det billede markant, og vi oplever et komplekst trusselsbillede, hvor også danske farvande og dansk infrastruktur er i Vladimir Putins sigtekorn. Rusland og Europa – og ikke mindst Danmark – står stadig stejlere over for hinanden, og de fredsforhandlinger, som Donald Trump har forsøgt at få på gled, er der ingen, der ved, hvor lander.

Men uanset udsigterne – om det er en fortsat langvarig krig eller en skrøbelig våbenhvile – så er det vigtigt, at vi bliver klogere på vores egen omverden. 

 Truslen mod Danmark i det fjerde år af den igangværende krig i det østlige Europa er fortsat kompleks, men hvordan kan i Danmark blive rustet til at håndtere angreb fra en fjendtlig magt. Angreb, som ikke nødvendigvis kun udføres med artilleri og missiler, men også med elektronisk krigsførelse og droner.

Det er ikke sådan, at vi dagligt overflyves af russiske bombefly, men vi ser elektroniske virkemidler, som viser, at vi i Danmark er under observation fra Rusland, på grund af vores placering  ved indgangen til Østersøen. Den igangværende oprustning  af forsvaret med nye kapaciteter og en ny tilgang til håndtering af tidens trusler er derfor tiltrængt.Program er under udarbejdelse.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

500 kr.

Firmamedlem

400 kr.

Medlem af arrangør

250 kr.

Ledigt IDA-medlem

300 kr.

Medlem

300 kr.

Seniormedlem

300 kr.

Studiemedlem

250 kr.

Tilvalg

Ledsaget

500 kr.

FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier

IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:

Læs mere om FNs verdensmål

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31
1560 København
Heldagskonference. - Morgenmad fra kl. 08:15

Hvornår

Tirsdag den 3. november 2026
kl. 07.00 - 14.30

Tilmeldingsfrist

Fredag den 30. oktober 2026 kl. 22.55

Afmeldingsfrist

Søndag den 1. november 2026 kl. 22.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

100

Ledige pladser

99

Arrangør

IDA Militærteknik

Arrangementsnr.

367877
Login og se tilknyttede filer