Arrangement
Er hjertezoner vejen til at få flere børn til at cykle?
Er hjertezoner vejen til at få flere børn til at cykle – Og hvad er en hjertezone egentlig? De spørgsmål har vi opfordret trafik- og mobilitetsplanlægger i Aalborg Kommune, Martin Splid Svendsen til at besvare.
Tilmeldingsfrist: 18. marts 2025 kl. 23.55
Nørresundby Gl. Rådhus, Nørresundby
Onsdag den 19. marts 2025
kl. 17.00 - 19.00
0,00 kr.
Dansk
Martin er uddannet på Aalborg Universitet og har arbejdet med trafikplanlægning i 17 år. Heraf de sidste par år i Aalborg Kommune.
I oplægget vil han bl.a. fortælle om hvad hjertezone konceptet handler om og hvilke erfaringer Aalborg Kommune har gjort ift. etablering af hjertezonen på Højvangskolen i Svenstrup og planerne for den kommende hjertezone ved Vejgaard Østre Skole samt hvorfor han mener at hjertezoner er et af de bedste redskaber til at få flere børn til at cykle i skole.
Derudover vil han komme med forslag til, hvad forældre og skolebestyrelser på de skoler, der endnu ikke har fået en hjertezone selv kan gøre.
Efterfølgende vil det være muligt at stille spørgsmål til Martin og forperson for Cyklistforbundet Aalborg Mike White.
Der vil være let forplejning undervejs.
Arrangementet holdes i samarbejde med Cyklistforbundet, Verdensmålscenteret på Aalborg Bibliotekerne og IDA Trafik & Byplan.
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:
Praktiske Informationer
Hvor
Torvet 5
9400 Nørresundby
Hvornår
kl. 17.00 - 19.00