Arrangement

Genteknologi i fødevaresektoren: Grøn genvej eller etisk omvej?

Kan og bør genteknologi være en del af løsningen i arbejdet for et mere bæredygtigt fødevaresystem? IDA Bioscience inviterer, i samarbejde med Tænketanken Frej, til debat om NGT’ers potentiale i arbejdet mod et mere bæredygtigt Fødevaredanmark.

IDA Conference., København V

Torsdag d. 23. november 2023

Kl. 17:00 - 19:00

Gratis

 

BeskrivelseLink kopieret

Et nyt lovforslag fra Europa-Kommissionen vil gøre det markant nemmere at bruge ‘nye genomiske teknikker’ (NGT’er) inden for planter og biologiske løsninger, som for eksempel CRISPR, til at forædle planter i Europa. Kommissionen fremhæver, at NGT’er kan bruges til at fremavle afgrøder, der bedre kan modstå klimaforandringerne, og som kræver mindre gødning og færre sprøjtemidler. Ifølge kommissionen er formålet med lovforslaget, at skabe bedre rammer for udviklingen af både mere robuste og bæredygtige sorter samt at øge EU’s konkurrenceevne.

Det er derfor afgørende at betragte og diskutere brugen af disse teknologier med et diverse og nuancerede perspektiver. Der er mange muligheder forbundet med brugen af NGT'er, men der er også udfordringer. Derfor inviterer Tænketanken Frej og IDA Bioscience til brief og debat om NGT’ers potentiale i arbejdet mod et mere bæredygtigt Fødevaredanmark.

Til arrangementet vil vi komme ind på:
  • hvad er nye genteknologier (NGT’er)
  • hvordan kan de bruges på en forsvarlig måde
  • hvilke udfordringer kan der være ved brugen, samt argumenter for og imod
  • perspektiv til den klassiske forædlingsmetode som vi gør brug af i dag
Program 
17.00 Velkommen
Ved IDA Bioscience og Tænketanken Frej

17.15 Hvad kendetegner de nye genteknologier, og hvad har vi gjort tidligere?
Ved Kirsten Jørgensen, lektor på Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet

17.45 Pause med sandwiches

18.15 Skal vi vælge at bruge de nye genteknologier?
Ved Christian Gamborg,  lektor i naturressourceetik på Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi på Københavns Universitet

18.45 Afrunding
Ved IDA Bioscience og Tænketanken Frej

19.00 Tak for i dag

IDA Bioscience
IDA Bioscience er netværket for dig, der interesserer sig for biologi, bioteknologi og naturvidenskab generelt. Medlemskab er gratis for alle (uanset om du er medlem af IDA eller ej). Du kan læse mere og melde dig ind her.

Ikke medlem af IDA?
For at kunne tilmelde dig, skal du oprette en brugerprofil. Bemærk, ved oprettelse af en brugerprofil får du adgang til IDA's online-tjenester - du bliver ikke medlem af IDA.
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier

IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. ovenstående verdensmål. Læs mere om FNs verdensmål

Tag IDAs arrangementer med i lommen

Download IDA-appen - så har du altid alle dine arrangementer og rabatkoder til dine medlemsfordele ved hånden.

 

Praktisk InfoLink kopieret

Hvor

IDA Conference.

Kalvebod Brygge 31-33

1530 København V


Hvornår

Torsdag d. 23. november 2023

Kl. 17:00 - 19:00


Pris

Ikke IDA-medlem

0 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledig

0 kr.

IDA-medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Tilmeldingsfrist

Onsdag d. 22. november 2023

Kl. 23:59


Antal pladser

89


Ledige pladser

15

Arrangementsnr.

351705


Arrangør

IDA Bioscience


Medarrangører

IDA Levnedsmiddelselskabet

Kurser for studerende

København studieevents


Dokumenter på Mit IDA

Filhenvisningen fejlede.
Prøv at genindlæse siden.