Arrangement
Ginsmagning hos Søgaards Bryghus
Kom med til en hyggelig og smagfuld aften på Søgaards Bryghus, hvor vi dykker ned i ginens verden og smager os gennem fem forskellige økologiske gin fra bryghusets egen produktion. Derefter skal vi nyde en af deres populære retter.
Tilmeldingsfrist: 22. oktober 2026 kl. 23.55
Søgaards Bryghus, Aalborg
Fredag den 6. november 2026
kl. 18.00 - 21.30
289,00 kr.
Dansk
Ginsmagning på Søgaards Bryghus
Gin har sine rødder tilbage i 1600-tallet, hvor den oprindeligt blev udviklet i Holland som et medicinsk produkt baseret på enebær. Senere blev den populær i England, hvor den udviklede sig til den spiritus, vi kender i dag. I de senere år har gin oplevet en sand renæssance, og de mange forskellige botanicals giver mulighed for et væld af spændende smagsoplevelser.
Smagninger
I løbet af aftenen smager vi:
- London Dry Gin
- Bloodorange Gin
- Cucumber Gin
- Lemon Gin
- Hopped Gin
Der serveres 5 glas á 2 cl, og hver gin ledsages af husets tonic og passende garniture, der fremhæver de enkelte smagsnuancer.
Undervejs serveres der også to slags snacks.
Middag
Efter smagningen serveres en valgfri hovedret:
- Burger
- Fish & Chips
- Lasagne
Praktisk information
Arrangementet foregår på Søgaards Bryghus i Aalborg.
Øvrige drikkevarer ud over ginsmagningen er for egen regning
Vi ser frem til en aften med gode smagsoplevelser, spændende historier og hyggeligt samvær i Søgaards stemningsfulde omgivelser. Skål! 🍸
Priser
Ledigt IDA-medlem | 289 kr. |
Medlem | 289 kr. |
Seniormedlem | 289 kr. |
Studiemedlem | 289 kr. |
Tilvalg
Ledsager | 289 kr. |
Fish and chips | 0 kr. |
Burger med fritter | 0 kr. |
Vegetarburger med fritter | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
C.W. Obels Plads 1A
9000 Aalborg
Hvornår
kl. 18.00 - 21.30